Konieczne jest zwiększanie zakresu kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKonieczne jest zwiększanie zakresu kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych - Strona 2 z 3 - dlaszpitali.pl
Reklama

Konieczne jest zwiększanie zakresu kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych

W kontekście kształcenia podyplomowego zaplanowano środki na wsparcie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych w wysokości 84 mln zł. Dodatkowo, jak co roku, Ministerstwo Zdrowia zamierza dofinansować szkolenia specjalizacyjne dla pielęgniarek i położnych; w tym roku zaplanowano na ten cel 10 milionów złotych.

Wiceminister zapewnił, że wprowadzane są rozwiązania dotyczące stopniowego podnoszenia najniższych wynagrodzeń pracowników wykonujących zawody medyczne, w tym pielęgniarek i położnych. A także – o co od wielu lat walczy środowisko pielęgniarskie – trwają prace dotyczące dalszego zwiększania kompetencji zawodowych pielęgniarek i położnych, m.in. w zakresie rozszerzenia wykazu substancji czynnych zawartych w lekach i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki oraz wykazu badań diagnostycznych na które mają prawo wystawiać skierowanie. Zapewnił, że projekt rozporządzenia w tej sprawie już po konsultacjach publicznych jest opiniowany.

Bromber poinformował też, że w grudniu 2022 r. wydane zostało nowe rozporządzenie określające nowe wzory dokumentów prawa wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej w formule karty poliwęglanowej, a obecnie prowadzone są w Sejmie prace legislacyjne dotyczące aplikacji mObywatel umożliwiające wydawanie prawa wykonywania zawodu w formie elektronicznej.

Podnoszenie kwalifikacji w odpowiedzi na potrzeby

Na sali obecny był także wicewojewoda lubuski Władysław Dajczak, który stwierdził, że analiza propozycji szkoleniowych sprawiła, że patrzy w przyszłość z optymizmem.

Wszyscy chyba zdają sobie sprawę, że postęp w medycynie jest tak duży, że samo podstawowe wykształcenie nie wystarcza. Aby być skutecznym ogniwem w procesie nowoczesnego leczenia, konieczne jest doszkalanie. Ten projekt jest przełamaniem bariery finansowej jeśli chodzi o podnoszenie kwalifikacji. Oprócz pieniędzy potrzebny jest jednak jeszcze dobry program i organizacja, ale to też mamy mówił wicewojewoda. – Jesteśmy małym województwem, ale potrzeby zdrowotne naszych mieszkańców są takie same, jak potrzeby mieszkańców innych regionów, dlatego musimy zadbać o to, by nie musieli oni migrować w poszukiwaniu usług medycznych na wysokim poziomiedodał.

Wykwalifikowana pielęgniarka lepiej zadba o pacjenta

Podczas spotkania sporo mówiono o tym, że programy szkoleniowe dla pielęgniarek zwiększają pewność siebie, wiedzę, zdolność krytycznego myślenia ale także poprawiają umiejętności interpersonalne. Lepsza edukacja i szkolenie pielęgniarek są też niezbędne, by spełniać oczekiwania pacjentów.

Liczne badania potwierdziły związek między certyfikacją różnych form kształcenia podyplomowego pielęgniarek a wynikami leczenia i satysfakcji pacjentów (śmiertelność i zadowolenie), a także korzyściami organizacyjnymi, w tym stabilności kadry, postrzegania opieki zdrowotnej i jej kosztów.

Walidacja wiedzy poprzez certyfikację ma wpływ na konkretne wyniki, takie jak upadki pacjentów, zakażenia związane z opieką zdrowotną, czy powikłania. Z badań brytyjskich wynika, że bezpieczeństwo pacjentów, śmiertelność, powikłania zdarzały się zdecydowanie częściej w oddziałach, gdzie była większa obsada opiekunów medycznych w porównaniu z oddziałami, gdzie opieką nad pacjentem zajmowało się więcej pielęgniarek z odpowiednim poziomem wykształceniamówi prof. Maria Kózka, magister pielęgniarstwa, specjalistka w zakresie zdrowia publicznego, zatrudniona w Zakładzie Pielęgniarstwa Klinicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu UJCM.

Więcej szkoleń covidowych

Podczas spotkania przedstawiono wykaz dostępnych kursów oraz wykaz świadczeń zdrowotnych do których pielęgniarka jest uprawniona po jego zakończeniu. Wśród nich szczególną uwagę zwrócono na kurs dotyczący opieki nad pacjentem w trakcie choroby COVID-19 oraz po jej przebyciu.

Kto z nas nie pamięta początków pandemii, gdy pielęgniarki nie czuły się kompetentne, pomimo ukończenia kształcenia podyplomowe na przykład w zakresie wentylacji mechanicznej. Jednak gdy nie wykonuje się takich świadczeń codziennie, te kompetencje są nieaktualnemówiła specjalistka

Na szybko proponowano wtedy przeszkolenie stanowiskowe. Przekonano się jednak, jak ważne są kursy specjalistyczne, które przygotowują do samodzielnego udzielania świadczeń.

COVID nas zaskoczył. Pielęgniarki w żadnym dotychczasowym programie szkolenia podstawowego, magisterskiego czy podyplomowego nie miały przekazywanych informacji niezbędnych do właściwej opieki nad pacjentem covidowym. Dlatego bardzo polecam ten kurs, bo dotyczy także opieki nad pacjentem nie tylko w trakcie choroby, ale także po jej zakończeniumówi prof. Kózka.

Równie ważny wydaje się kurs opieki nad pacjentem z chorobami zakaźnymi szczególnie niebezpiecznymi i wysoce zakaźnymi.

To bardzo cenny kurs, ponieważ w szkoleniu podstawowym nie ma takich aspektów edukacyjnych. Taki kurs powinna ukończyć właściwie każda pielęgniarka, daje on jej bowiem samodzielność świadczeń zdrowotnych i edukacji w odniesieniu do pacjentów z chorobami zakaźnymizwraca uwagę specjalistka

Po wielu latach starań udało się zmodyfikować kurs specjalistyczny „Diagnostyka ultrasonograficzna w położnictwie i ginekologii” . 

Dlaczego to takie ważne? Kurs „Monitorowanie dobrostanu płodu” został zmodyfikowany poprzez włączenie modułu diagnostyka ultrasonograficzna, a także poprzez wyeliminowanie elementów, które powtarzały się z kształcenia przeddyplomowego. To kurs o dużym wymiarze godzin (170), w którym także zajęcia teoretyczne odbywają się w warunkach symulowanych i pracowniach ultrasonograficznych. Daje to położnej możliwość przeprowadzania i interpretacji badań ultrasonograficznych w diagnostyce ciąży niskiego ryzyka oraz badanie ultrasonograficzne podczas poroduzwraca uwagę konsultantka krajowa ds. ginekologii i położnictwa dr hab. n. o zdr. Grażyna Iwanowicz-Palus

Czytaj też: Projekt doposażenia szpitali i stacji pogotowia ratunkowego na Mazowszu

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.