Projekt doposażenia szpitali i stacji pogotowia ratunkowego na Mazowszu - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plProjekt doposażenia szpitali i stacji pogotowia ratunkowego na Mazowszu - dlaszpitali.pl

Projekt doposażenia szpitali i stacji pogotowia ratunkowego na Mazowszu

opm-dlaszpitali-projekt-doposazenia-szpitali-i-pogotowia-ratunkowego

Dodatkowe 100 mln zł trafi na specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i leczenia pacjentów, a także środki ochrony osobistej. Dzięki pomocy finansowej z UE, samorząd Mazowsza kontynuuje realizację największego w historii projektu doposażenia szpitali i stacji pogotowia ratunkowego.

Unia Europejska od lat wspiera rozwój opieki medycznej na Mazowszu. Nie inaczej było w obliczu ogromnych wyzwań związanych z pandemią koronawirusa. Do tej pory dzięki ponad 414 mln zł dofinansowania do mazowieckich szpitali i stacji pogotowia ratunkowego trafił specjalistyczny sprzęt do diagnostyki i leczenia pacjentów, a także środki ochrony osobistej. Z pomocy w ramach programu regionalnego skorzystało aż 75 placówek z całego regionu.

Jak podkreśla marszałek Adam Struzik, „wartość realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego projektu covidowego zwiększy się o blisko 100 mln zł”.

Unia europejska dołoży ok. 78,5 mln zł, a 18,9 mln zł będzie pochodzić z budżetu państwa. Te środki zostaną przeznaczone na zakup aparatury medycznej, dzięki czemu jeszcze większa liczba pacjentów chorujących na COVID-19 lub borykających się z powikłaniami po przebytym zakażeniu otrzyma specjalistyczną pomocpowiedział Struzik.

W ramach realizowanego przez Samorząd Mazowsza projektu szpitale otrzymały  nowoczesne urządzenia i aparaturę medyczną, m.in.: respiratory, kardiomonitory, aparaty RTG, aparaty do tlenoterapii, tomografy komputerowe, rezonanse magnetyczne, aparaty USG, defibrylatory, pompy infuzyjne czy łóżka do intensywnej terapii.

Dzięki dofinansowaniu możliwe było przeprowadzenie niezbędnych prac remontowane na oddziałach i w pracowniach diagnostycznych. Zespoły ratownictwa medycznego otrzymały z kolei nowoczesne pojazdy do przewozu pacjentów, w tym również specjalistyczne karetki bariatryczne do ratowania życia osób z otyłością. Placówki zostały również wyposażone w środki ochrony osobistej dla lekarzy i personelu dbającego o zdrowie mieszkańców.

Samorząd Mazowsza realizuje projekt pn. „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego”. Całkowita wartość projektu wynosi 578 172 121 zł, z czego 493 442 397 zł to środki europejskie. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Czytaj też: Nowy rezonans magnetyczny w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku