Nowy rezonans magnetyczny w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowy rezonans magnetyczny w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku - dlaszpitali.pl

Nowy rezonans magnetyczny w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku

opm-dlaszpitali-nowy-rezonans-magnetyczny-w-wojewodzkim-centrum-onkologii-w-gdansku

Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku ma nowy rezonans magnetyczny – poinformował urząd marszałkowski województwa pomorskiego. Urządzenie za ponad 6,3 mln zł zostało zakupione dzięki finansowaniu z funduszy REACT-EU.

Rezonans magnetyczny (MRI) będzie wykorzystywane m.in. do badania przepływu krwi przez mózg i oceny rozsiewu nowotworu w kościach – dzięki temu chorzy na nowotwory będą szybciej uzyskają diagnozę i będą mogli wcześniej zostać poddani odpowiedniej terapii. Dzięki nowemu gdańskiemu MRI możliwa jest szczegółowa ocena narządów i tkanek.

Sprzęt jest wyposażony w wiele aplikacji, które zapewniają lepsze niż od tej pory analizowanie i opisywanie badań. MRI ma też dedykowane cewki, dzięki którym możliwe jest wykonanie większego spektrum badań. Na przykład długa cewka do jednoczasowego badania jamy brzusznej i miednicywskazała Monika Nowaczyk, dyrektor Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku.

Dzięki rezonansowi skróci się także czas badania, które do tej pory trwało od 15 minut do godziny. MRI może także wykonywać badania m.in. przepływu krwi gruczołu krokowego i mózgu, spektroskopię mózgu, ocenę rozsiewu w kościach bez narażenia badanego pacjenta na promieniowanie oraz wykonywane pod kontrolą MRI biopsję prostaty i piersi.

Rezonans kosztował ponad 6,3 mln zł, które przekazał samorząd województwa pomorskiego z funduszy europejskich. Sprzęt został sfinansowany ze specjalnej linii budżetowej REACT-EU, w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19.

Źródło Serwis Samorządowy PAP

Czytaj też: Szpital Medicover zdobył nagrodę w konkursie European Private Hospital Awards