Kobiety w chirurgii - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKobiety w chirurgii - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Kobiety w chirurgii

opm-dlaszpitali-kobiety-w-chirurgii
fot. mat. prasowe

Kształcenie i doskonalenie umiejętności we współpracy z NEO Hospital

W badaniu „Liczymy się!”, wsparcie w zakresie kształcenia zawodowego respondentki uznały za najważniejsze oczekiwanie wobec Fundacji, stąd też pomysł na wspólny projekt z NEO Hospital, szpitalem założonym przez kobiety.

W ochronie zdrowia potrzebujemy równowagi, współpracy i zmian dzięki, którym talent i ambicje wszystkich osób wybierających ścieżkę rozwoju, w tym sektorze będą w pełni wykorzystane. Warto zauważyć szanse wynikające z rozwoju nowych technologii, w tym robotyki chirurgicznej, wpierającej pracę kadry medycznej. Jestem niezwykle dumna, że udało się nam wspólnie z Fundacją Kobiety w Chirurgii przygotować projekt, który wyrównuje szanse w dostępie do nowoczesnych technologii, ale także promuje kulturę pracy w oparciu o wartości takie jak szacunek, zaufanie i rozwój kompetencji mówi Joanna Szyman – prezeska Grupy Neo Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

W ramach kursu w zakresie zabiegów wykonywanych z zastosowaniem systemu wsparcia chirurgicznego da Vinci uczestniczki zapoznają się zasadami pracy robota da Vinci, poznają jego instrumentarium oraz nawigację kamerą, będą miały możliwość ćwiczeń na trenażerach jak i odbędą wirtualne treningi na najnowszej generacji symulatorze Sim Now.

Zapotrzebowanie na małoinwazyjne operacje z wykorzystaniem robotów rośnie zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Coraz więcej osób na całym świecie cierpi na przewlekłe schorzenia takie, jak chociażby otyłość, co przyczynia się do wzrostu liczby przeprowadzanych planowych operacji. Wielu pacjentów wybiera bardzo precyzyjne procedury z wykorzystaniem robotów, chcąc zminimalizować ryzyko powikłań pooperacyjnych, skrócić okres rekonwalescencji i jak najszybciej powrócić do aktywności życiowej i zawodowej. W obliczu tego dynamicznego rozwoju nie sposób zadać pytania o to: jak wspierać budowę umiejętności osób pracujących z wykorzystaniem technologii?mówi prof. Tomasz Rogula, Dyrektor Kliniczny NEO Hospital, kierownik kursu.

O chirurgii robotycznej

Pomimo krótkiej historii w chirurgii, technologia robotów chirurgicznych dowiodła już swoich licznych korzyści, w tym w zakresie wizualizacji, doskonałej zręczności i precyzji podczas zabiegów minimalnie inwazyjnych. Obecnie najbardziej rozpowszechnionym na świecie systemem robotycznym, stosowanym w chirurgii jest system da Vinci firmy Intuitive Surgical. Technologia ta jest rozwijana od ponad 20 lat, mamy już 4 generacje tych platform, ponad 6 700 instalacji robotów da Vinci na świecie w 67 krajach, 10 000 000 wykonanych operacji, 29 000 publikacji naukowych, w tym 3 700 tylko w 2021. Jednak ewolucja chirurgii robotycznej jest daleka od zakończenia, a wielu potencjalnych konkurentów przygotowuje obecnie swoje rozwiązania do wprowadzenia na rynek. W Polsce mamy już 15 autoryzowanych systemów da Vinci, pojawiały się już pierwsze instalacje systemu Versius (CMR Surgical), są obecne także systemy ExcelsiusGPS firmy Globus Medical (do zabiegów na kręgosłupie), systemy Navio oraz Cori Smith & Nephew oraz system CorPath GRX, rozwijany przez Siemens do zabiegów kardiologicznych.

Z szacunków opartych na wynikach badania przeprowadzonego specjalnie na potrzeby raportu PMR i Upper Finance Group wynika, że w kraju o wielkości Polski powinno być około 50 robotów do końca 2025 z których pomocą będzie wykonywanych blisko 15 tys. zabiegów rocznie. Na koniec 2021 będzie to może ok. 2,5 tys. procedur.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.