Chirurgia robotyczna w walce z rakiem prostaty - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plChirurgia robotyczna w walce z rakiem prostaty - dlaszpitali.pl

Chirurgia robotyczna w walce z rakiem prostaty

opm-dlaszpitali-rak-prostaty
fot. materiały prasowe

Nowotwór męskich narządów płciowych jest drugim co do częstotliwości wykrywanym nowotworem u mężczyzn w Polsce. Z okazji corocznej kampanii społecznej Movember prowadzonej w listopadzie rozmawiamy o profilaktyce i leczeniu nowotworów prostaty i jąder z drem n. med. Pawłem Salwą, kierownikiem Oddziału Urologii Szpitala Medicover i najbardziej doświadczonym operatorem robota da Vinci w Polsce.

Jak rozpoznać pierwsze objawy raka prostaty?

Dr n. med. Paweł Salwa: Rak prostaty jest, niestety, chorobą, która bardzo długo nie daje charakterystycznych symptomów i potrafi rozwijać się w ukryciu. Jednak, wraz z postępem choroby, są one coraz bardziej typowe. Objawami, na które powinni zwrócić uwagę mężczyźni, a które mogą sugerować zaawansowaną postać choroby, są krwiomocz, krew w nasieniu i zatrzymanie moczu. Zdarza się, że rak prostaty powoduje problemy z erekcją. Jeśli mężczyzna tych objawów nie lekceważy, mamy szansę na zadziałanie w odpowiednim momencie. Coraz częściej powodem szukania pomocy lekarskiej jest także pojawienie się bólów kości, co niestety jest sygnałem przerzutów komórek nowotworowych do układu kostnego.

Co może zrobić mężczyzna, by ustrzec się tej choroby?

Najważniejsze, to wykonywać regularne badania wartości PSA we krwi i chodzić na konsultacje urologiczne. Jeśli cokolwiek wzbudzi wątpliwości lekarza, może zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego prostaty i ewentualnie jej biopsję.

Na czym polega badanie PSA?

Jest to proste badanie polegające na pobraniu krwi i wykonaniu odpowiednich analiz. Oznaczenie poziomu PSA powinno być przeprowadzane regularnie. Zaleca się, aby mężczyźni po 50. roku życia wykonywali badanie co rok. Według wytycznych badanie powinno wykonywać się od 50, 45, lub 40 roku życia – w zależności od obciążenia rodzinnego. Osobiście zalecam każdemu mężczyźnie, który do mnie trafia aby wykonał to proste, bezbolesne i nieobciążające badanie. Sam pierwsze oznaczenie wykonałem w wieku 27 lat, tj. blisko dekadę temu.

Jakie są sposoby leczenia raka prostaty?

Najbardziej zaawansowanym technologicznie i zarazem sprawdzonym rozwiązaniem jest operacyjne usunięcie chorej prostaty w asyście robota da Vinci przez doświadczonego operatora, tzw. prostatektomia radykalna. Według międzynarodowych standardów jest to tzw. złoty standard leczenia raka prostaty i dokładnie tym zajmuję się w Szpitalu Medicover. Kluczowe znaczenie ma dla mnie takie przeprowadzenie operacji, aby odbyło się to bez szkody dla jakości życia pacjenta, aby dobrze oddawał i trzymał mocz – żeby nie interesowały go kwestie pieluch oraz miał satysfakcjonujące życie erotyczne. To holistyczne spojrzenie na chorego mężczyznę, gdyż taką samą uwagę poświęcam uratowaniu życia co zachowaniu dotychczasowej wydolności i sprawności, tak zawodowej jak i społecznej, rodzinnej i seksualnej.

Czytaj więcej: Popularność chirurgii robotycznej w Polsce wzrasta