Zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci wyróżnione europejską nagrodą - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci wyróżnione europejską nagrodą - dlaszpitali.pl
Reklama

Zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci wyróżnione europejską nagrodą

opm-dlaszpitali-zabiegi-robotem-da-vinci-wyróżnione
fot. materiały prasowe

Konkurs Medal Europejski odbywa się już po raz 32. Organizatorem konkursu jest Business Centre Club przy Honorowym Patronacie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego z siedzibą w Brukseli.

Wśród laureatów konkursu Medal Europejski znalazła się usługa NEO Hospital – Operacja raka prostaty z wykorzystaniem robota da Vinci – Technika kołnierzykowa. Nagroda trafiła do NEO Hospital jako wyraz uznania za wdrażanie zmiany jakościowej w leczeniu pacjentów dotkniętych rakiem prostaty.

Rak prostaty – śmiertelne zagrożenie

Rak prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Zachorowalność na raka prostaty w Polsce dotyczy ponad 20 tys. mężczyzn rocznie. Ok. 6 tys. mężczyzn każdego roku z tego powodu umiera, co każe określać tę chorobę jako jeden z najważniejszych męskich problemów medycznych. Z danych Komisji Europejskiej wynika, że 40 proc. zgonów nowotworowych można by uniknąć, gdyby diagnozę postawiono wcześniej lub gdyby chory miał lepszy dostęp do najnowszych metod leczenia.

Koszt wpływu chorób nowotworowych na gospodarkę w Europie szacuje się na 100 mld euro rocznie. Dlatego tak ważna jest poprawa efektywności leczenia. Nasz ośrodek wdrożył najwyższy standard opieki chirurgicznej z wykorzystaniem robota da Vinci w leczeniu raka prostaty. Technika kołnierzykowa, którą stosujemy skupia się na czystości onkologicznej i jakości życia pacjenta po zabiegu. Ta nowatorska metoda została zaimplementowana w Polsce przez dr n. med. Pawła Wisza, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli chirurgii robotycznej w Europiemówi Joanna Szyman, prezes Grupy NEO Hospital.

Leczenie przy pomocy robota da Vinci

Chirurgia jest jednym z kluczowych etapów leczenia onkologicznego. Dlatego tak cennym narzędziem w rękach chirurga jest robot da Vinci. Pozwala on bowiem przezwyciężać ograniczenia manualne i prowadzić działania w trudno dostępnych miejscach przy wsparciu doskonałego aparatu optycznego w dziesięciokrotnym powiększeniu w technologii 3D full HD.

Metoda kołnierzykowa z użyciem robota da Vinci jest najlepszą praktyką zabiegową dla pacjentów dotkniętych nowotworem prostaty. Operacja jest znikomo inwazyjna, a do tego wykonana w precyzyjny sposób. Przekłada się to bezpośrednio na znacząco krótszy czas trwania hospitalizacji oraz utrzymywania cewnika Foleya. Szybciej następuje powrót do pełnej sprawności, przy znakomitym wyniku zarówno onkologicznym, jak i funkcjonalnym – mówi dr n. med. Paweł Wisz, Członek Zarządu Europejskiego Robotycznego Towarzystwa Urologicznego (ERUS)

Rezultaty metody zostały opisane w European Urology Focus. W trakcie wykonywania zabiegu prostatektomii kluczowy jest moment preparowania tzw. szczytu prostaty. W miejscu szczytu do prostaty „wchodzi” cewka moczowa, jak również znajduję się zwieracz, odpowiedzialny za trzymanie moczu. Dla uzyskania najlepszego efektu jakościowego najważniejsze jest zachowanie każdego milimetra cewki moczowej, jak i brak uszkodzenia zwieracza. W technice kołnierzykowej uzyskujemy zabieg onkologicznie pewny, z zachowaniem funkcji fizjologicznych dla pacjenta.

Rozwój chirurgii robotycznej

Z wykorzystaniem da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych. Jego zastosowanie jest szczególnie cenne w onkologii, przede wszystkim w operacjach raka prostaty, raka trzonu macicy czy raka jelita grubego, ale także raka pęcherza moczowego, czy raka nerek.

Zgodnie z raportem „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2020 – Prognozy rozwoju na lata 2020-2025”, przygotowanym przez Upper Finance i PMR, liczba systemów użytkowanych przez placówki medyczne w Polsce wzrośnie do 40 na koniec 2025 r. Liczba procedur z jego użyciem będzie zaś przekraczać 10 tys. w ciągu roku. Rozwojowi sprzyjają doświadczenia z okresu pandemii, która pokazała jak istotne są wartości związane z chirurgią małoinwazyjną. Zabiegi wykonywane ze wsparciem robota da Vinci to większa precyzja operacji, ograniczenie urazu operacyjnego, szybsze gojenie ran, mniejszy ból pooperacyjny, mniejsza utrata krwi, a przede wszystkim mniejsze ryzyko infekcji, ograniczenie powikłań oraz szybsza rekonwalescencja pacjenta.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj więcej: Innowacyjne zabiegi onkologiczne z wykorzystaniem robota da Vinci

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.