Leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plLeczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci - dlaszpitali.pl

Leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci

opm-dlaszpitali-leczenie-nowotworow-ginekologicznych-z-wykorzystaniem-robota-da-vinci

Ogólnopolska sieć laboratoriów patomorfologii Diagnostyka CONSILIO wykona badania histopatologiczne dla NEO Hospital w ramach innowacyjnego projektu badawczo-rozwojowego operacyjnego leczenia raka szyjki i trzonu macicy z wykorzystaniem robota da Vinci.

Diagnostyka CONSILIO Sp. z o.o. zawarła umowę ze spółką NEO Hospital na wykonanie badań histopatologicznych. Umowa została zawarta w ramach projektu operacyjnego leczenia nowotworów szyjki i trzonu macicy. Do jego realizacji będzie wykorzystany robot da Vinci. Projekt posiada dofinansowanie z Funduszy Europejskich, dzięki czemu dla pacjentek zakwalifikowanych do programu zabiegi będą całkowicie bezpłatne. W ramach projektu badawczo-rozwojowego wykonanych zostanie 200 zabiegów ginekologicznych.

Wykorzystanie robota da Vinci do operacji ginekologicznych

Liczba operacji ginekologicznych wykonywanych z wykorzystaniem robota da Vinci stopniowo rośnie. W Polsce stanowi ona 10 proc. całości przeprowadzanych zabiegów w asyście robota. W skali światowej natomiast jest to już poziom 25-30 proc.

Nasz program, dotyczący leczenia raka szyjki macicy i raka trzonu macicy, wpisuje się w jeden z głównych priorytetów, które Komisja Europejska wyznaczyła sobie w dziedzinie zdrowia, opracowując Europejski Plan Walki z Rakiem. Robotyka w ginekologii to zmiana jakościowa mierzona miarą korzyści i wartości, jakie przynosi ona pacjentkom. Wartości te widzimy jako szybki powrót do zdrowia, do aktywności życiowej oraz zawodowej. Wykorzystanie systemu robotycznego da Vinci pozwala wykonać zabieg minimalnie inwazyjny, a przy tym charakteryzujący się wysoką precyzją. Dzięki temu możliwe jest usunięcie nowotworu i zachowanie jakości życia pacjentki po operacji. Dzięki dofinansowaniu z Funduszy Europejskich, pacjentki zakwalifikowane do programu będą mogły skorzystać z tych zabiegów da Vinci bezpłatnie – mówi Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital.

Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów wśród kobiet w Polsce odpowiadając za 23,1% z nich. Stanowią one także istotny problem zdrowotny szczególnie u kobiet w młodym i średnim wieku (25–64 lat). Z szacunków za 2020 wskazanych w raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” wynika, że zachorowalność na raka szyjki macicy dotyczyła w ubiegłym roku 2,3 tys. kobiet. W przypadku raka szyjki macicy obserwujemy wprawdzie dostrzegalny spadek zachorowalności i umieralności w ostatnich latach, ale niestety statystyki w zakresie przeżyć ciągle bardzo słabo wyglądają na tle innych krajów Europejskich. Polska plasuje się na poziomie 55% podczas, gdy np. w Finlandii odsetek ten wynosi 65%.

Leczenie nowotworów ginekologicznych

Jeszcze większym wyzwaniem jest poprawa wyników leczenia w zakresie raka trzonu macicy. W przypadku raka endometrium obserwujemy rosnącą tendencję zachorowalności i umieralności. W okresie 2005-2017 zachorowalność wzrosła o 44%, umieralność zaś ponad 120%. Szacuje się, że w 2020 diagnozę raka trzonu macicy usłyszało ponad 6,6 tys. Polek.

Uruchomienie programu badawczego przez Grupę NEO Hospital przyczyni się do popularyzacji nowoczesnych metod leczenia. Sprawi też, że innowacyjne rozwiązania staną się w większym wymiarze dostępne dla polskich pacjentek. Cieszymy się, że Diagnostyka Consilio jako dostawca badań histopatologicznych odegra istotną rolę w tym projekcie mówi Hanna Makowska Wiceprezes Zarządu Diagnostyka Consilio Sp. z o.o.

Projekt przygotowany przez Grupę NEO Hospital to unikalne w skali Polski przedsięwzięcie. Jest to pierwsze badanie komercyjne w dziedzinie chirurgii robotycznej w naszym kraju.

Szczególne znaczenie projektu podkreśla m.in. Christopher Todd, dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, który zwrócił uwagę m.in. na to, że w Polsce nowotwory stanowią drugą przyczynę zgonów, a w ciągu kolejnych lat najprawdopodobniej staną się pierwszą, głównie z uwagi na starzejące się społeczeństwo. Tymczasem – jak mówi – nawet 40 proc. tych zgonów można by uniknąć. Istotne jest wcześniejsze postawienie diagnozy i udostępnienie chorym najnowszych metod leczenia.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także: Robotyka chirurgiczna 2020-2025 – najnowsze prognozy oraz wnioski z pandemii