Brachyterapia - nowatorska terapia onkologiczna dostępna w Poznaniu dlaszpitali.plBrachyterapia - nowatorska terapia onkologiczna dostępna w Poznaniu
Reklama

Nowatorska terapia onkologiczna dostępna w poznańskim ośrodku

– Niewątpliwie zaletą tej metody jest mniejszy w porównaniu z innymi technikami odsetek powikłań oraz większa dawka leczniczego promieniowania dostarczana bezpośrednio w miejsce zmian chorobowych. W następstwie zastosowania LDR-BT nietrzymanie moczu występuje w ¼ przypadków leczonych (24%), natomiast potencję udaje się zachować u 70-90% pacjentów. Dla porównania – u mężczyzn leczonych chirurgicznie funkcje seksualne utrzymują się w 20-40% przypadków, a nietrzymanie moczu pojawia się u 60-70%% z nich wyjaśnia dr n. med. Marek Kanikowski z MCO Affidea Poznań. Nie bez znaczenia jest też skrócenie czasu terapii. Zastosowanie LDR-BT wymaga od pacjenta spędzenia tylko jednego-dwóch dni w szpitalu w celu implantacji ziaren, podczas gdy operacja – kilku tygodni rekonwalescencji, a codzienne leczenie napromienianiem – kilku tygodni regularnych sesji. Mężczyźni, którym zaaplikowano stałe implanty o niskiej mocy dawki, podlegają badaniom kontrolnym powtarzanym co trzy miesiące.

LDR-BT stosuje się przede wszystkim jako samodzielną terapię u pacjentów z grupy niskiego ryzyka, a także czasami w skojarzeniu z napromieniowaniem wiązkami zewnętrznymi w celu miejscowego podwyższenia dawki u osób z grup wyższego ryzyka.

Choć brachyterapia to jedna z najstarszych metod leczenia raka gruczołu krokowego i już w 1911 r. pojawiły się pierwsze wzmianki na jej temat, to w ostatnich latach nastąpił widoczny postęp w wykorzystywaniu i doskonaleniu tej metody. – Na poprawę skuteczności LDR-BT oraz zmniejszenie odsetka powikłań pozwoliło m.in. wprowadzenie do praktyki klinicznej nowych izotopów i technik aplikacji źródeł z dostępem przez krocze, a także opracowanie komputerowych systemów planowania leczenia. Wszystko to zwiększa szanse na wyleczenie osób cierpiących na nowotwory, szczególnie prostaty, oraz ich bardziej komfortowe funkcjonowanie po zakończeniu terapii. Cieszy nas więc, że możemy dać polskim pacjentom dostęp do stosowanej powszechnie na świecie metody aplikacji stałych implantów o niskiej mocy dawki podkreśla dr n. med. Marek Kanikowski.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.