Szpital Babińskiego w Krakowie przedstawi efekty modernizacji na wyjątkowym spacerze

opm-dlaszpitali-szpital-babińskiego
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Szpital im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie zaprezentuje efekty wsparcia z funduszy europejskich podczas specjalnego spaceru. Placówka jest największym w Małopolsce szpitalem psychiatrycznym oraz beneficjentem łącznie prawie 50 mln zł z funduszy europejskich.

Szpital im. dr. Józefa Babińskiego włącza się w obchody Dni Funduszy Europejskich w Małopolsce i zaprasza na spacer, który odbędzie się w sobotę 11 maja o godz. 15. Zbiórka przed budynkiem teatru na centralnym rondzie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego w Kobierzynie.

Modernizacja historycznego miejsca

Szpital Kliniczny im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie, największa placówka leczenia psychiatrycznego i terapii uzależnień w Małopolsce, swoją główną siedzibę ma w stuletnim parku w Kobierzynie, tworząc zespół, wpisany do rejestru zabytków. Dzięki środkom Unii Europejskiej w ostatnich dwóch dekadach zmodernizowane zostały wnętrza historycznych pawilonów, by mogły spełniać standardy opieki psychiatrycznej XXI wieku.

Podczas sobotniego spaceru będzie można wejść do świeżo wyremontowanego budynku, w którym już wkrótce otwarte zostaną gabinety lekarzy i psychologów, w ramach poradni zdrowia psychicznego, działającej w strukturze Centrum Zdrowia Psychicznego Kraków Podgórze.

Culture 2000, Leonardo da Vinci i Daphne

W latach powojennych leczenie psychiatryczne nie było doceniane przez decydentów. Dopiero w ciągu dwóch ostatnich dekad Szpital Babińskiego skorzystał szansy, realizując szereg projektów z pieniędzy Unii Europejskiej, zmierzając do zasadniczej poprawy warunków leczenia, pobytu pacjentów i pracy personelu.

Placówka była beneficjentem środków europejskich jeszcze przed akcesją Polski do Wspólnoty Europejskiej, uczestnicząc w ponadnarodowych projektach Culture 2000, Leonardo da Vinci (szkolenie przez całe życie) i Daphne (przeciwdziałanie przemocy).

Projekty inwestycyjne realizowane były w szpitalu od 2007 roku, kiedy to wyremontowano budynek 3 A na potrzeby oddziału sądowego. W latach 2012-2014 dzięki funduszom europejskim stworzony został elektroniczny system usług dla pacjentów, a w latach 2014-2015 docieplono budynki oraz uruchomiono farmę fotowoltaiczną. Obsługujący ją system pozwala na optymalne wykorzystanie energii i  ogrzewanie we własnym zakresie ciepłej wody użytkowej, a także ograniczenie o 70 % zużycia energii elektrycznej na oświetlenie.

Największe kwotowo środki europejskie (ponad 21 mln zł) przeznaczono na modernizację bazy lecznictwa psychiatrycznego. Zmodernizowano, wyremontowano i wyposażono trzy budynki zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego.

Niemal 50 mln zł z Funduszy Europejskich

Dwa ostatnio realizowane duże projekty dotyczyły bardzo aktualnych potrzeb zdrowotnych – rehabilitacji pocovidowej oraz psychiatrii dziecięco-młodzieżowej. Dzięki środkom europejskim zmodernizowano budynek 6 A oraz utworzono Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, gdzie przetestowano specjalistyczny model opieki środowiskowej dla młodych ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi.

Łącznie środki europejskie, jakie napłynęły do Szpitala Babińskiego wyniosły niemal 50 mln zł. W połączeniu ze wsparciem krajowym,  głównie z budżetu państwa, budżetu województwa małopolskiego, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, pozwoliły na uczynienie ze Szpitala Babińskiego placówki nowoczesnej i stwarzającej odpowiednie warunki leczenia przy poszanowaniu historycznego dziedzictwa.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Czytaj też: Bielskie Centrum Badań Klinicznych oficjalnie otwarte