Centrum CBT uruchamia Kompleksową Opiekę Terapeutyczną dla dzieci i młodzieży

opm-dlaszpitali-Centrum-CBT
fot. materiały prasowe

W ostatnich latach rośnie liczba dzieci i młodzieży potrzebujących specjalistycznej pomocy ze względu na obecność różnych problemów w obszarze zdrowia psychicznego. Z tego powodu Grupa CBT, ogólnopolska sieć placówek psychiatrycznych postanowiła uruchomić Kompleksową Opiekę Terapeutyczną.

Stres, szybkie tempo życia, nieustanny pośpiech, rosnące wymagania, zapracowanie rodziców, problemy szkolne, trudności z uzyskaniem wsparcia, wszystko to powoduje, że oprócz czynników biologicznych, coraz większe znaczenie w powstawaniu problemów psychicznych odgrywają czynniki rodzinne, szkolne i społeczno-kulturowe. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka w 2021 r. wynika, że ok. 14% uczniów w Polsce wymaga interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym, a blisko 15% uczniów szkół podstawowych i średnich zgłasza złe samopoczucie psychiczne i niezadowolenie z własnego życia. Stąd tak ważne jest tworzenie i rozwój kompleksowej opieki terapeutycznej oraz opieki środowiskowej ukierunkowanej na wszechstronne wsparcie dla dzieci i młodzieży z różnorodnymi trudnościami. W ślad za tymi wyzwaniami podąża Grupa Centrum CBT, ogólnopolska sieć placówek psychiatrycznych, uruchamiając program Kompleksowej Opieki Terapeutycznej (KOT) dla dzieci i młodzieży z trudnościami w obszarze zdrowia psychicznego, w ramach którego dobierane jest rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb, a pacjent wraz z rodziną jest sprawnie przeprowadzany przez cały proces diagnozy i terapii.

Proces diagnostyczno-terapeutyczny prowadzony jest przez zespół specjalistów, w tym psychiatrów dzieci i młodzieży, psychiatrów, psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży, którzy oferują wizyty w domu i szkole oraz wspierany jest przez koordynatorów, którzy dbają o sprawny jego przebieg, pomagając w umawianiu terminów badań i wizyt.

„KOT dla dzieci i młodzieży” w Centrum CBT, czyli Kompleksowa Opieka Terapeutyczna

„KOT dla dzieci i młodzieży” został stworzony z myślą o dziecku, rodzicach i całej rodzinie, którzy poszukują kompleksowej opieki. Zwrócono uwagę na osoby, które niejednokrotnie czują się zagubiene poszukując pomocy dla dziecka, przechodząc od specjalisty do specjalisty, gdzie brak koordynacji procesu utrudnia im dotarcie do celu, jakim jest właściwa diagnoza oraz odpowiednia pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna. Program KOT to kompleksowa i koordynowana opieka nad dzieckiem i rodziną. Jego celem jest niesienie pomocy i tworzenie rozwiązań w odniesieniu do trudności, które występują w różnych obszarach życia dzieci i młodzieży, widoczne są w różnych środowiskach, w których funkcjonują, tj. w rodzinie, w grupie rówieśników, czy w placówce edukacyjnej. W ramach programu podejmujemy współpracę z nauczycielami i opiekunami, w szkołach i przedszkolach, aby zapewnić wsparcie w rozwiązywaniu problemów z zachowaniem, w nauce czy adaptacji w otoczeniu.

Doświadczony zespół naszych specjalistów, posiadających zróżnicowane kompetencje, zapewnia opiekę nie tylko pacjentowi, ale także całej rodzinie. Rodzice, w miarę potrzeby, mogą także zostać objęci opieką psychologiczno-psychoterapeutyczno-psychiatryczną. Dla nich stworzyliśmy również ofertę warsztatów psychoedukacyjnych, które są pomocne w zrozumieniu i rozwijaniu umiejętności radzenia sobie z trudnościami dzieci oraz wspierania ich w codziennym funkcjonowaniu.

Oferujemy pomoc w następujących obszarach:

• zaburzenia rozwojowe;
  • trudności w kontroli zachowania;
  • zaburzenia nastroju, emocjonalne i lękowe;
  • zaburzenia odżywiania;
  • problemy w relacjach rodzinnych i funkcjonowaniu w szkole.

Jak wygląda proces diagnostyczny i terapeutyczny KOT?

Proces diagnozy i leczenie w ramach programu KOT są prowadzone przez grupę ekspertów, obejmującą psychiatrów specjalizujących się w pracy z dziećmi i młodzieżą, psychiatrów, psychologów oraz terapeutów środowiskowych dzieci i młodzieży, którzy odwiedzają pacjentów zarówno w ich domach, jak i w szkołach. Dodatkowo, koordynatorzy programu dbają o sprawną organizację procesu, pomagając w ustalaniu terminów spotkań i badań.

Przed podjęciem decyzji dotyczącej właściwego postępowania, przeprowadzamy dwie konsultacyjne porady psychologiczne, aby lepiej zrozumieć potrzeby pacjenta. Nasz zespół dokładnie analizuje sytuację, uwzględniając kontekst rodzinny, edukacyjny, społeczny i kulturowy. Celem jest identyfikacja problemów oraz opracowanie indywidualnego, dostosowanego do potrzeb planu leczenia, który zawsze bazuje na aktualnej wiedzy i wynikach badań naukowych (tzw. evidence-based practice), tak aby zaproponowane przez nas formy pomocy miały nie tylko najwyższy poziom rekomendacji, ale były przede wszystkim bezpieczne – wskazuje prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Anita Bryńska, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży, psychoterapii dzieci i młodzieży, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor terapii poznawczo-behawioralnej z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego WUM, członek rady naukowej Centrum CBT.

W trakcie diagnozy wykorzystujemy różnorodne metody, takie jak wywiad, rozmowa, badanie z zastosowaniem testów psychologicznych, ale także bezpośrednia obserwacja funkcjonowania dziecka w środowisku domowym lub edukacyjnym. Pozwala to na wielowymiarowe opisanie zgłaszanych problemów oraz przyczyn ich występowania – podkreśla dr n. zdr. Anna Kaźmierczak-Mytkowska, specjalista, psycholog kliniczny, terapeutka rodzinna, członek rady naukowej Centrum CBT.

Czytaj też: Dialog, koordynacja, finansowanie – kierunki zmian w sektorze ochrony zdrowia