Brachyterapia - nowatorska terapia onkologiczna dostępna w Poznaniu dlaszpitali.plBrachyterapia - nowatorska terapia onkologiczna dostępna w Poznaniu

Nowatorska terapia onkologiczna dostępna w poznańskim ośrodku

opm-dlaszpitali-brachyterapia-dostepna-w-poznanskim-osrodku
fot. mat. prasowe

Skraca czas leczenia oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia związanych z terapią powikłań, jak problemy z potencją czy nietrzymanie moczu. Stosowana jest w szczególności w przypadku walki z nowotworem prostaty. Rozpowszechniona m.in. w Stanach Zjednoczonych brachyterapia z zastosowaniem stałych implantów – bo o niej mowa – jest już dostępna dla pacjentów z refundacją przez NFZ w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea w Poznaniu.

Gdy statystyki zachorowalności na nowotwór prostaty rosną, dobrze jest pamiętać, że diagnoza potwierdzająca tę chorobę nie jest wyrokiem. – Warto podkreślić, że pacjenci we wczesnym stadium raka gruczołu krokowego mają duże, bo według badań aż 90-, a nawet blisko 100-procentowe szanse na całkowite wyleczenie. Pomóc w tym może brachyterapia z użyciem źródeł o niskiej mocy dawki (LDR-BT) z zastosowaniem stałych implantów, rozpowszechniona szczególnie w Stanach Zjednoczonych i w niektórych państwach Europy Zachodniejmówi dr n. med. Marek Kanikowski z Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea Poznań, drugiego w Polsce ośrodka, który od kwietnia 2022 r. daje pacjentom możliwość skorzystania z tej skutecznej metody z całkowitą refundacją przez NFZ.

Sama brachyterapia, która ma za zadanie leczenie miejscowe guza, to rodzaj radioterapii – czyli jednej z najskuteczniejszych metod walki z nowotworami. W przeciwieństwie do teleradioterapii, w przypadku brachyterapii źródło leczniczego promieniowania wprowadzane jest w bezpośrednie sąsiedztwo guza lub wręcz bezpośrednio w guz nowotworowy. Pozwala to na dostarczenie leczniczej dawki prosto w objętość tkanki nowotworowej przy jednoczesnej ochronie tkanek sąsiadujących. Rodzaj brachyterapii, który stosujemy od kwietnia, polega na implantacji na stałe niewielkich izotopów promieniotwórczych, tzw. ziaren (seeds) bezpośrednio do gruczołu krokowego wyjaśnia ekspert.

Wskaźniki wyleczalności dzięki wykorzystaniu LDR-BT są porównywalne do tych, które obserwuje się w przypadku radykalnej prostatektomii, czyli operacji, w ramach której chirurg usuwa cały gruczoł krokowy wraz z pęcherzykami nasiennymi, oraz często również węzłami chłonnymi miednicy, lub radioterapii z pól zewnętrznych. Liczba chorych poddanych LDR-BT w Stanach Zjednoczonych rośnie jednak od lat. Dlaczego?

Czytaj też: Centrum Onkologii w Bydgoszczy z certyfikatem LCC