Robotyczna operacja usunięcia raka jelita grubego. Pierwszy taki zabieg w Kielcach - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRobotyczna operacja usunięcia raka jelita grubego. Pierwszy taki zabieg w Kielcach - dlaszpitali.pl
Reklama

Robotyczna operacja usunięcia raka jelita grubego. Pierwszy taki zabieg w Kielcach

opm-dlaszpitali-robot-da-vinci
fot. iStock

Specjaliści z kliniki chirurgii onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO) wykonali w środę pierwszą w regionie robotyczną operację usunięcia raka jelita grubego. To czwarta w tej placówce grupa lekarzy, która podczas operacji korzysta z asysty robota da Vinci.

– To kolejny historyczny moment dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które staje się regionalnym ośrodkiem chirurgii robotycznej – powiedział w środę dyrektor ŚCO prof. Stanisław Góźdź.

Zwrócił uwagę, że robotyczne operacje w ŚCO wdrożyli już urolodzy, torakochirurdzy i ginekolodzy. Łącznie wykonali około 200 operacji. Do pierwszych zabiegów przygotowują się specjaliści z kliniki chirurgii głowy i szyi.

Ogromne możliwości robota da Vinci

Prof. Góźdź podkreślił, że robot da Vinci umożliwia chirurgom wykonywanie operacji z wyjątkową precyzją. Narzędzia robota mają większy zakres ruchów niż ludzka dłoń, co pozwala na wykonanie skomplikowanych manewrów w ograniczonych przestrzeniach wewnątrz ciała pacjenta. Zaznaczył, że będzie to miało kluczowe znaczenie podczas zabiegów, do których przygotowują się specjaliści kliniki chirurgii głowy i szyi. Dzięki robotowi chirurdzy będą mogli usuwać nowotwory przez usta pacjenta, minimalizując konieczność wykonywania zewnętrznych nacięć.

To ogromne wyzwanie, ale moi chirurdzy potrafią takim wyzwaniom sprostać – podkreślił.

Ponad 300 zabiegów rocznie w ŚCO

Klinika chirurgii onkologicznej ŚCO specjalizuje się w operacjach nowotworów przewodu pokarmowego, narządów endokrynnych, piersi i skóry. Chirurdzy wykonują również interdyscyplinarne zabiegi wspólnie ze specjalistami z kliniki urologii i kliniki ginekologii. Rocznie w tym ośrodku wykonywanych jest ponad 300 zabiegów operacyjnych (w tym również diagnostyczne) u pacjentów z rakiem jelita grubego.

W ŚCO działa od 2021 r. pierwszy w woj. świętokrzyskim Colorectal Cancer Unit – wielodyscyplinarny zespół diagnostyczno-terapeutyczny. W jego skład wchodzą specjaliści w dziedzinie chirurgii onkologicznej, gastroenterologii, radioterapii onkologicznej, onkologii klinicznej, radiodiagnostyki i patomorfologii.

Zadaniem zespołu jest świadczenie kompleksowej i koordynowanej pomocy pacjentom z rakiem jelita grubego. Rocznie do leczenia w ŚCO włączanych jest około 400 nowych pacjentów z rakiem jelita grubego.

Rak jelita grubego – drugi pod względem częstości nowotwór

Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ponad 19 tys. nowych przypadków raka jelita grubego, a blisko 12 tys. osób umiera z powodu tego nowotworu. Nowotwór tego narządu jest drugim pod względem częstości występowania u kobiet i trzecim u mężczyzn.

Robot da Vinci został kupiony przez ŚCO w 2023 r. Urządzenie kosztowało 16 mln zł, a pieniądze na jego zakup pochodziły z Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, Wiktor Dziarmaga

Czytaj też: Szpital w Ostrołęce wprowadza robotykę chirurgiczną do leczenia raka endometrium

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.