Zmodernizowana Klinika Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii już otwarta - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZmodernizowana Klinika Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii już otwarta - dlaszpitali.pl
Reklama

Instytut Matki i Dziecka: Zmodernizowana Klinika Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii już otwarta

opm-dlaszpitali-Klinika Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii
fot. materiały prasowe

W piątek, 7 kwietnia w obecności ministra zdrowia dr Adama Niedzielskiego, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcina Martyniaka oraz przedstawicieli Instytutu Matki i Dziecka uroczyście otworzono wyremontowaną i doposażoną Klinikę Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii. Inwestycja została sfinansowana z części środków pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Zdrowia o łącznej wysokości 19 560 500 zł. Klinika jest wiodącą jednostką w kraju, specjalizującą się w diagnostyce, monitorowaniu i leczeniu uwarunkowanych genetycznie wrodzonych wad metabolizmu.

Skuteczne leczenie chorób rzadkich jest jednym z naszych priorytetów. Aby poprawić sytuację polskich pacjentów oraz ich rodzin przyjęliśmy Plan dla Chorób Rzadkich. Tworzymy model zintegrowanej opieki zdrowotnej. Poszerzamy również refundację o nowe leki i substancje. Rok 2023 to może być najlepszy rok dla refundacji. W niecałe dwa miesiące wprowadziliśmy do finansowania z budżetu aż 42 terapie, w tym 19 w chorobach rzadkich i ultrarzadkich. Historyczne refundacje były także w 2022 roku: 115 terapii – 40 w zakresie wskazań onkologicznych, 75 – nieonkologicznych, w tym 37 w chorobach rzadkich i ultrarzadkichdr Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Jednym z najważniejszych elementów opieki nad pacjentem z chorobą rzadką jest zapewnienie szybkiej, wysokospecjalistycznej, właściwie ukierunkowanej diagnostyki laboratoryjnej, dostępnej zarówno w trybie hospitalizacji, jak i ambulatoryjnym. Temu służy Plan Chorób Rzadkich. Około 80 proc. chorób rzadkich ma charakter genetyczny i wymaga zastosowania zaawansowanej diagnostyki genetycznej. Zgodnie z założeniami Planu dla Chorób Rzadkich, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował nowe, genetyczne metody diagnostyczne. Dodam, że w 2022 r. wydaliśmy blisko 180 mln zł z budżetu NFZ na leki w chorobach ultra rzadkichdodał prezes Filip Nowak, Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prace budowlane i wykończeniowe w klinice, w której diagnozuje się i leczy choroby rzadkie – głównie rzadkie wady metabolizmu wśród noworodków, dzieci i młodzieży – zakończyły się w lutym. W całości zostały sfinansowane z dotacji celowej z Ministerstwa Zdrowia przeznaczonej na realizację zadania „Modernizacja Kliniki Wrodzonych Wad Metabolizmu i Pediatrii oraz Kliniki Neurologii Dzieci i Młodzieży w budynku B Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, przy ul. Kasprzaka 17 A z wymianą dachu i zakupem wyposażenia”. Głównymi źródłami finansowania inwestycji w Instytucie Matki i Dziecka są dotacje celowe ze środków ministerialnych oraz środki, które szpital, co roku ratujący zdrowie i życie wielu małych pacjentów z całej Polski, aktywnie pozyskuje na projekty ze środków unijnych.

Dziękuję Ministerstwu Zdrowia i Narodowemu Funduszowi Zdrowia za wsparcie. Trudno o lepszy dzień dla dobrych wiadomości, niż obchodzony dziś Światowy Dzień Zdrowia. Chcę zaznaczyć, że każda złotówka, którą pozyskujemy w ramach różnych dotacji i grantów, pozwala nam lepiej opiekować się i dbać o zdrowie oraz życie młodych pacjentów, matek i całych rodzin. Cieszę się, że nasi lekarze, pielęgniarki i dietetycy jeszcze wyżej podnoszą sobie poprzeczkę w diagnostyce i leczeniu chorób metabolicznych o podłożu genetycznym. Tą inwestycją jako Instytut pomagamy im w pełni wykorzystać potencjał osiągnięć naukowo-badawczych i możliwości, jakie daje praca w otoczeniu nowoczesnej infrastruktury mówi dr n. med. Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.

Dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia, jedna z nielicznych klinik w kraju o takim profilu, znacząco poprawiła infrastrukturę techniczną i warunki higieniczno-sanitarne, dostosowując je do obowiązujących norm i standardów.

Dbanie o komfort najmłodszych pacjentów, ich rodzin i osób, które im towarzyszą jest ważną częścią całej terapii. Dzisiaj, dzięki inwestycji sfinansowanej ze środków ministerialnych mamy sale chorych, które zostały przystosowane do mniejszej liczby pacjentów, zwiększyliśmy też liczbę węzłów sanitarnych. I co istotne, za sprawą nowych systemów wentylacji mechanicznej, w klinice oddycha się lepszym, zdrowszym powietrzem – mówi Milena Kraszewska-Sulich, zastępca dyrektora ds. Administracyjno-Eksploatacyjnych, Instytut Matki i Dziecka.

Czytaj też: Modernizacja oddziału toksykologiczno-kardiologicznego w lubelskim szpitalu

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.