Zagrożenie atakami ransomware rośnie. Jak uchronić przed nimi placówkę medyczną? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZagrożenie atakami ransomware rośnie. Jak uchronić przed nimi placówkę medyczną? - dlaszpitali.pl
Reklama

Zagrożenie atakami ransomware rośnie. Jak uchronić przed nimi placówkę medyczną?

opm-dlaszpitali-zagrozenie-atakami-ransomware-rosnie
fot. iStock

Placówki ochrony zdrowia w wyniku ataków ransomware w 2021 roku bezpowrotnie straciły blisko 40% danych, które zostały wcześniej zaszyfrowane – wynika z Data Protection Trends Report 2022 firmy Veeam. Cyberataki były również powodem większości przerw w działalności szpitali i klinik. W branży medycznej dane są szczególnie wrażliwe – dotyczą poufnych informacji o stanie zdrowia pacjentów, umożliwiają ich leczenie czy prowadzenie badań naukowych. Placówki muszą więc dbać o odpowiednią ochronę zasobów i wykonywać kopie zapasowe na wypadek ich utraty.

Branża ochrony zdrowia coraz bardziej podlega cyfrowej transformacji. W 2021 r. w Polsce dostępnych było ponad 350 różnych e-usług w systemie publicznej opieki zdrowotnej, z których korzystało 28,7 milionów Polaków. Rozpowszechnienie się telemedycyny i wizyt online przyspieszyło ten proces. Dane przetwarzane przez placówki medyczne są szczególnie wrażliwe, dotyczą wielu osób i może od nich zależeć, czy leczenie się powiedzie.

W dobie coraz częstszych i coraz bardziej dotkliwych cyberataków zasoby, którymi dysponują placówki medyczne, mogą być niewystarczające – zarówno jeśli chodzi o oprogramowanie, jak i kadrę specjalistów IT. Ułatwia to przestępcom działanie i zwiększa ryzyko, że atak się powiedzie. Cyberprzestępcy wykradają dane z systemów informatycznych szpitali lub blokują do nich dostęp, żądając okupu za odzyskanie informacji. Dla placówek medycznych strata danych może mieć dotkliwe skutki. Informacje o zdrowiu pacjentów muszą być zawsze dostępne i bezpieczne – jeśli zostaną uszkodzone lub bezpowrotnie utracone, działanie szpitala czy kliniki będzie sparaliżowane.

Szpitale nie przywracają danych wystarczająco szybko

Jak wynika z raportu firmy Veeam, w ubiegłym roku 52% placówek ochrony zdrowia doświadczyło przynajmniej jednego nieplanowanego przestoju w działaniu serwerów. Ponad połowa tych przerw była związana z atakami ransomware. To drugi rok z rzędu, w którym cyberataki były przyczyną największej liczby przestojów w tej branży.

Czytaj też: Cyberbezpieczeństwo placówek medycznych

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.