Zagrożenie atakami ransomware rośnie. Jak uchronić przed nimi placówkę medyczną? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plZagrożenie atakami ransomware rośnie. Jak uchronić przed nimi placówkę medyczną? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Zagrożenie atakami ransomware rośnie. Jak uchronić przed nimi placówkę medyczną?

Wycieki danych i przerwy w pracy serwerów powodują, że informacje mogą się dostać w niepowołane ręce lub zostać bezpowrotnie stracone. Jeśli nieodpowiednio je zabezpieczą, placówkom grożą konsekwencje finansowe oraz prawne. Przestój w pracy serwerów to także straty finansowe – przychodnie czy prywatne gabinety nie mogą przyjmować pacjentów i wykonywać zabiegów bez dostępu do danych medycznych. W zdecydowanej większości placówek (95%) w przypadku naruszenia bezpieczeństwa specjaliści nie są w stanie przywrócić systemu do prawidłowego funkcjonowania w wymaganym czasie.

Backup ostatnią deską ratunku

Straty poniesione w przypadku cyberataku minimalizuje wykonywanie kopii zapasowych, czyli backupu. Procedura ta umożliwia szybkie przywrócenie placówki do działania – bez szkody dla pacjentów – nawet wtedy, gdy infrastruktura IT zostanie naruszona, a dane ulegną zniszczeniu. W 2019 roku podmioty z branży ochrony zdrowia wykonywały kopie zapasowe najważniejszych informacji średnio co 205 minut, czyli prawie co cztery godziny. W 2021 roku czas ten skrócił się do 121 minut. Jednak, oprócz tworzenia backupu, placówki muszą zadbać o odpowiednią ochronę kopiowanych danych.

Kluczowe jest przyjęcie strategii zabezpieczania danych zgodnie z zasadą 3-2-1-1-0: dysponowanie trzema kopiami danych, w dwóch różnych miejscach, z których jedno powinno znajdować się poza lokalizacją przechowywania danych produkcyjnych. Ponadto, jedna kopia danych powinna być fizycznie odizolowana od sieci i niezmienialna, dzięki czemu cyberprzestępcy nie będą w stanie jej zaszyfrować, nawet jeśli uzyskają dostęp do sieci placówki. Ostatnim elementem jest zagwarantowanie, aby w trakcie automatycznego testowania spójności danych w kopii oraz podczas ich odzyskiwania nie występowały żadne błędy.

Nie mniej istotna jest edukacja dotycząca cyberhigieny oraz dbanie o nawyki pracowników. Cyberprzestępcy stosują zaawansowane sztuczki socjotechniczne, więc każdy pracownik powinien poważnie traktować zagrożenia, wiedzieć na co zwracać uwagę i jak reagować na podejrzane sytuacje. Natomiast nawet jeśli czynnik ludzki zawiedzie, dane mogą być szybko przywrócone dzięki właściwym procedurom backupowym.

Andrzej Niziołek, dyrektor na Europę Wschodnią w Veeam

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.