Cyberbezpieczeństwo placówek medycznych - dlaszpitali.pl

Cyberbezpieczeństwo placówek medycznych

opm-dlaszpitali-cyberbezpieczenstwo-placowek-medycznych
fot. iStock

Sektor ochrony zdrowia jest mocno skomputeryzowany, co z jednej strony niesie wiele korzyści, lecz z drugiej stwarza ryzyko i szansę dla cyberprzestępców. 

14 lutego 2022 roku Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) stało się ofiarą ataku typu ransomware, polegającego na zaszyfrowaniu danych. Spowodowało to między innymi problemy z działaniem strony internetowej LPR, a także sparaliżowało łączność. Hakerzy za odszyfrowanie danych zażądali okupu w wysokości około 1,5 miliona złotych. To głośne zdarzenie zwróciło uwagę na rosnący problem cyberprzestępstw wymierzonych w sektor medyczny i ochrony zdrowia w naszym kraju. Zagrożenie wciąż rośnie – ze względu na m.in. wojnę w Ukrainie.

Z danych CERT1 wynika, że od początku roku do 29 czerwca 2022 r. w szeroko rozumianym systemie ochrony zdrowia zgłoszono 72 incydenty. Można więc w przybliżeniu przyjąć, że w każdym miesiącu dochodzi do co najmniej 12 cyberataków w przychodniach czy szpitalach.
Najwięcej z nich dotyczyło:

  • podatności oprogramowania – 24,
  • wiadomości phishingowych i oszustw – 15,
  • szkodliwego oprogramowania – 9,
  • włamania na konto mailowe – 4,
  • włamania lub próby włamania do infrastruktury placówki – 4 (1).

Dlaczego cyberprzestępcy atakują placówki medyczne?

Szpitale, przychodnie i inne placówki stanowią atrakcyjny cel z perspektywy cyberprzestępców. Ze względu na charakter swojej działalności gromadzą wrażliwe dane, a dodatkowo opierają się na technologii i rozwiązaniach cyfrowych. Chodzi tu nie tylko o systemy wykorzystywane do obsługi pacjentów (np. rejestracji i zarządzania danymi), ale także używane bezpośrednio do diagnozowania i leczenia chorych. Sektor ochrony zdrowia jest mocno skomputeryzowany, co z jednej strony niesie wiele korzyści, lecz z drugiej stwarza ryzyko i szansę dla cyberprzestępców. 

Zagrożenie jest więc bardzo duże, realne i niesie ze sobą poważne skutki. Usunięcie danych, ich zaszyfrowanie czy zablokowanie systemów w zamian za okup może mieć bezpośredni wpływ nie tylko na komfort pacjentów, chaos wewnątrz placówki, ale także zdrowie, a nawet życie ludzi. 

W raporcie opracowanym przez amerykański instytut ECRI dotyczącym 10 największych zagrożeń technologicznych w roku 2022, miejsce 1 zajęło zagrożenie cyberataku na technologie medyczne bezpośrednio związane ze świadczeniem opieki zdrowotnej i bezpieczeństwem pacjenta. Raport ten również wskazuję, że incydenty związane z naruszeniem cyberbezpieczeństwa wpływają nie tylko na finanse szpitali, ale również są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów (2).

Czytaj też: Technologie IT w służbie zdrowiu, pacjentom i medykom

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2023

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2023

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.