Testy do samokontroli przydatne w walce z pandemią dlaszpitali.plTesty do samokontroli przydatne w walce z pandemią

Testy do samokontroli przydatne w walce z pandemią

opm-dlaszpitali-testy-do-samokontroli-pandemia

Samokontrola dzięki szerokiej dostępności testów antygenowych (ang. rapid antigen detection test, RADT) wykonywanych w warunkach domowych, staje się jednym z kluczowych elementów w powstrzymaniu pandemii koronawirusa.

Dostępność testów, łatwe wykonanie, a także krótki czas oczekiwania na wyniki to ich najważniejsze zalety. Testy do samokontroli są również narzędziem, które pozwala, obok stosowanych dotychczas zasad profilaktyki (DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka) i szczepień, wzmacniać bezpieczeństwo społeczne.

Samokontrola jako wyraz odpowiedzialności społecznej

Posiadanie w domowej apteczce testu dającego możliwość samokontroli w kierunku COVID-19 pozwala, zaraz po wystąpieniu pierwszych niepokojących objawów mogących wskazywać na zakażenie, wykonać szybką, wstępną samokontrolę. Jeszcze ważniejsze jest wykluczenie zakażenia po narażeniu (np. kontakcie z osobą z objawami) lub przed bliskim kontaktem z osobą należącą do grupy ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 np. przed uroczystością rodzinną z udziałem osób starszych.

Uzyskany pozytywny wynik, umożliwia natychmiastowe podjęcie działań zapobiegających transmisję wirusa – izolację, prześledzenie kontaktów oraz konsultację lekarską, podczas której lekarz w razie potrzeby zleci wykonanie testu PCR. Posiadanie w domu testu do samokontroli umożliwia wykonanie go również w sytuacji, gdy nie mając objawów zamierzamy wziąć udział w wydarzeniu gromadzącym większą liczbę uczestników czy w spotkaniu z bliskimi. Doświadczenia z poprzednich etapów pandemii pokazują, że bezobjawowe przypadki zakażenia były jednym z czynników sprzyjających rozwojowi pandemii. Testy do samokontroli odpowiadają na tę niezaspokojoną potrzebę kontroli również u pacjentów bezobjawowych.

Z perspektywy zdrowia publicznego testy do samokontroli stanowią uzupełnienie dla profesjonalnych testów antygenowych lub RT-PCR wykonywanych w warunkach laboratoryjnych przez pracowników ochrony zdrowia. W przypadku pozytywnego wyniku testu do samokontroli należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym lub właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną i przestrzegać zaleceń oraz zasad dotyczących izolacji. Lekarz w razie potrzeby zleci test PCR w celu potwierdzenia wyniku.

Testy do samokontroli w walce z pandemią

Test SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal firmy Roche Diagnostics Polska sp. z o.o. otrzymał europejski znak CE i został dopuszczony do użytku w krajach Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Test umożliwia pacjentom szybkie i wygodne badanie w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 w warunkach domowych za pomocą prostego, bezbolesnego wymazu z nosa, a nie jak ma to miejsce w przypadku testów profesjonalnych, wykonywanych przez medyków wymazów z nosogardzieli lub gardła. Wynik uzyskiwany jest już 15 minut po nałożeniu próbki na płytkę. Test jest powszechnie dostępny m.in. w aptekach, a także innych lokalizacjach, zgodnie z polskimi wytycznymi, w opakowaniach zbiorczych po 5 sztuk. Od lutego br. test jest dostępny na wielu rynkach europejskich w ramach krajowych procedur dopuszczenia na zasadzie odstępstwa np. w Niemczech, Holandii, Szwajcarii oraz Słowacji.

Czytaj też: COVID-19 przyspieszy rozwój cyfrowej opieki zdrowotnej