Testy do samokontroli przydatne w walce z pandemią

Testy do samokontroli przydatne w walce z pandemią

Kliniczną skuteczność testu zmierzono w badaniu porównawczym z wysoce czułym testem reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkryptazą (RT-PCR) firmy Roche z wykorzystaniem próbek wymazu z nosa i gardła jako komparatora, będącego złotym standardem wykrywania zakażenia SARS-CoV-2. Wyniki badania wykazały, że względna czułość SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal wyniosła 91,1%. Ogólna swoistość względna wyniosła 99,6%, co oznacza zdolność testu do prawidłowej identyfikacji pacjentów bez wirusa. W innym porównawczym, niezależnym badaniu dotyczącym samodzielnego wykonania testu, w którym pacjenci przestrzegali pisemnych oraz ilustrowanych instrukcji dotyczących samodzielnego pobierania próbek, wykonania testu i odczytu wyników, większość (80,9%) uczestników badania uznała procedury za łatwe do wykonania.

Główną przewagą testów do samokontroli nad testami RT-PCR jest ich dostępność, cena i szybkość otrzymywanych wyników. Do zalet testów do samokontroli należą również: zmniejszenie ryzyka zakażenia wynikające z braku konieczności wizyty w punkcie pobrań, pobieranie próbek w dowolnym czasie i miejscu, zmniejszenie obciążenia pracowników ochrony zdrowia, a także niższe koszty związane z diagnostyką.

Zastosowanie testów do samokontroli może być bardzo przydatne w przerywaniu transmisji zakażeń w dużych skupiskach osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach jak np. w miejscach pracy czy placówkach edukacyjnych, takich jak uczelnie, szkoły, przedszkola czy żłobki. Każdy pracownik w przypadku wystąpienia objawów może szybko sprawdzić czy jest zakażony koronawirusem. To może zapobiec wprowadzeniu wirusa do takiego środowiska. Testy do samokontroli mogą także zwiększyć bezpieczeństwo organizacji masowych wydarzeń, umożliwiając szerokie testowanie uczestników przed rozpoczęciem imprezy – wyjaśnia ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19 dr n. med. Paweł Grzesiowski.

Doświadczenia z zagranicy

W Austrii od początku marca testy do samokontroli można wykonać każdego miesiąca nie więcej niż 5 razy. Są one dystrybuowane przez apteki wśród osób z krajowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Dodatni wynik testu należy zgłosić za pomocą infolinii, a następnie potwierdzić testem wykonywanym w warunkach laboratoryjnych. W Niemczech testy do samokontroli dostępne są w sklepach, aptekach i w Internecie. Według wytycznych są one używane do zapewnienia bezpieczeństwa przed „sytuacjami życia codziennego”, czyli spotkaniami rodzinnymi, czy wyjściem do kina/teatru. W Wielkiej Brytanii testy do samokontroli są elementem narodowego programu badań w kierunku COVID-19. W Anglii wykorzystuje się je do samokontroli u bezobjawowych uczniów szkół średnich, pracowników szkół podstawowych i średnich, a także u osób z nimi mieszkających, aby mogli przebadać się dwa razy w tygodniu. Jak pokazują doświadczenia innych krajów europejskich samokontrola w kierunku COVID-19 może być wsparciem w walce z zapowiadaną kolejną falą pandemii.

Niezależnie od kraju, w którym występuje koronawirus, należy pamiętać, że filary opanowania pandemii to: ograniczenie transmisji poprzez testowanie chorych, wykrycie osób zakażonych bezobjawowych i izolacja wszystkich pacjentów mówi dr hab. n. med. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym WUM.

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.