Terapia onkologiczna – priorytety refundacyjne na 2022 rok - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTerapia onkologiczna – priorytety refundacyjne na 2022 rok - dlaszpitali.pl

Terapia onkologiczna – priorytety refundacyjne na 2022 rok

opm-dlaszpitali-terapia-onkologiczna-priorytety-refundacyjne

Wybitni eksperci – członkowie zarządu Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, a także prezes Polskiego Towarzystwa Farmakoekonomicznego wskazali 10 terapii onkologicznych, które powinny stać się refundacyjnymi priorytetami na 2022 r. Obecność w pierwszej piątce listy TOP 10 ONKO aż dwóch terapii dla pacjentów z niedrobnokomórkowym rakiem płuca we wczesnym stadium zaawansowania stosowanych w ramach leczenia radykalnego pokazuje, że wreszcie podejście do leczenia raka płuca zaczyna się zmieniać.

Mówimy już nie tylko o zwiększeniu wskaźnika przeżyć 5-letnich wśród pacjentów, ale także o możliwości ich wyleczeniamówi Elżbieta Kozik, Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.To przełom, na który czekaliśmy wiele lat. Nie bez przyczyny wczesne leczenie raka płuca i nierozerwalnie związana z nim diagnostyka to jeden z głównych filarów naszej kampanii „Hamuj Raka! Daj Szansę Płucom!”.

Rak płuca należy do najgorzej rokujących nowotworów i Polska nie jest tu wyjątkiem – rocznie zapada na niego 23 tys. osób, a blisko 22 tys. rocznie umiera. Wykrywany jest zazwyczaj w późnym stadium zaawansowania, co przekłada się na złe rokowania względem chorych. Tak jednak być nie musi. Eksperci od wielu lat są zgodni, że w celu poprawienia tych statystyk, należy m. in. usprawnić diagnostykę, zapewnić kompleksowość leczenia oraz zwiększyć dostępność pacjentów do nowoczesnych terapii.

Postęp w terapii onkologicznej dokonuje się każdego roku. Innowacyjne leki zmieniają oblicze tej choroby. Zaczynaliśmy od postaci zaawansowanej, a dziś możemy walczyć o możliwości wyleczenia i to jest przełom. Zmianę podejścia do leczenia raka płuca widać w rekomendacjach ekspertów. Na liście znalazły się terapie stosowane w radykalnym leczeniu raka płuca. Apelujemy, aby lista priorytetów refundacyjnych była cennym drogowskazem dla Ministerstwa Zdrowia. W ubiegłym roku aż 6 z 10 wskazywanych przez ekspertów terapii onkologicznych zostało przez Ministerstwo Zdrowia uwzględnione w wykazie leków refundowanych, z czego aż trzy terapie dotyczyły raka płuca. Bardzo liczymy na kontynuację tego kierunku – komentuje listę TOP 10 ONKO Elżbieta Kozik Prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Część leków z wymienionej listy jest stosowane w ramach leczenia radykalnego. To signum temporis, ponieważ immunoterapie, inhibitory punktów kontrolnych lub leki ukierunkowane na określone aberracje genetyczne coraz częściej wkraczają do leczenia o założeniu radykalnym podkreśla prof. dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Czytaj więcej: AMB utworzy siedem nowych onkologicznych centrów wsparcia badań klinicznych