Kriobiopsja w diagnostyce i paliatywnym leczeniu raka płuc - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plKriobiopsja w diagnostyce i paliatywnym leczeniu raka płuc - dlaszpitali.pl

Kriobiopsja w diagnostyce i paliatywnym leczeniu raka płuc

opm-dlaszpitali-kriobiopsja-w-diagnostyce-i-leczeniu-paliatywnym-raka-pluc
fot. mat. prasowe

Kriobiopsja to nowoczesna procedura przydatna w diagnostyce i paliatywnym leczeniu nowotworów płuc. Pomysł jest prosty – kriobiopsja działa jak przyklejanie języka do sopla lodu, jednakże w tym przypadku wprowadza się sondę do drzewa oskrzelowego (za pomocą bronchoskopu), która na żądanie może być schłodzona do bardzo niskich temperatur. Powoduje to przyklejanie się zimnej sondy do tkanki guza w kilka sekund.

Taki zabieg, po raz pierwszy na Podlasiu, miał miejsce w styczniu 2022 roku w II Klinice Chorób Płuc i Gruźlicy Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku pod czujnym okiem dr hab. n. med. Jarosława Pieroga z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Kriobiopsja – przewaga nad innymi metodami

Dotychczas w diagnostyce nowotworów płuc w większości polskich ośrodków wykonywano bronchofiberoskopię i pobierano wycinek guza za pomocą szczypczyków. Zabieg taki mógł być stosowany wyłącznie w celach diagnostycznych, bez możliwości udrożnienia zatkanego przez guz oskrzela. Wadą takiego postępowania była nie zawsze satysfakcjonująca ilość i jakość materiału do badania, a także większe ryzyko krwawienia. Korzystając z nowej metody, ryzyko wystąpienia wspomnianych zdarzeń niepożądanych jest znacząco mniejsze.

Do pionierskiego zabiegu zakwalifikowano trzech pacjentów – dwóch do leczenia paliatywnego, trzeciego do diagnostyki guza z trudno dostępnym umiejscowieniem. Jest to początek nowego rozdziału w rozwoju pulmonologii podlaskiej, który otwiera drzwi do szybszego i skuteczniejszego leczenia oraz diagnozowania nowotworów płuc.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Hematoonkologia – priorytety i wyzwania