Hematoonkologia - priorytety i wyzwania - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plHematoonkologia - priorytety i wyzwania - dlaszpitali.pl
Reklama

Hematoonkologia – priorytety i wyzwania

opm-dlaszpitali-hematoonkologia-priorytety-i-wyzwania
fot. iStock

Pod koniec stycznia w Warszawie odbyła się konferencja „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2022”. Wzięli w niej udział wybitni eksperci, w tym konsultanci krajowi z wielu dziedzin, klinicyści, przedstawiciele organizacji pacjenckich oraz decydenci. Na konferencji omówiono m.in. priorytety w obszarze hematoonkologii, w tym istotne potrzeby pacjentów ze szpiczakiem plazmocytowym, chorych na mielofibrozę – rzadki nowotwór mieloproliferacyjny, czy zespoły mielodysplastyczne (MDS).

Łukasz Rokicki, prezes Fundacji Carita zwrócił uwagę, że stosowane obecnie w Polsce schematy leczenia pacjentów chorych na szpiczaka są przestarzałe i wprowadzone wiele lat temu. Zauważył, że lenalidomid jest europejskim standardem leczenia szpiczaka w 1. linii. Na taką możliwość w programie lekowym czekają też pacjenci w Polsce. Podobne zdanie wyraził dr hab. Dominik Dytfel, prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego, który przyznał, że standardy leczenia chorych na szpiczaka w naszym kraju odbiegają znaczenie od tych europejskich. Podkreślił również, że szczególnie brakuje lenalidomidu w 1. linii, a jego wprowadzenie bardzo poprawiłoby warunki i wyniki terapii chorych na szpiczaka.

Prof. dr hab. Ewa Lech–Marańda, krajowy konsultant w dziedzinie hematologii poinformowała, że proces refundacyjny lenalidomidu jest już na ostatnim etapie postępowania i ma nadzieję, że w marcu lek ten będzie dostępny dla chorych . Podkreśliła, że możliwość skorzystania z nowoczesnych terapii w 1. linii leczenia szpiczaka jest szczególnie ważny dla polskich pacjentów, którzy nie kwalifikują się do procedury przeszczepienia autologicznych komórek krwiotwórczych. Zapewniła, że uzupełnienie 1. linii leczenia o lenalidomid jest jednym z jej priorytetów.

Dostępność lenalidomidu w 1. linii pozwoliłoby na lepsze zaplanowanie terapii w dalszych liniach, a tym samym optymalizację całego leczenia.

Prof. dr hab. Iwona Hus, prezes Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów zwróciła z kolei uwagę na sytuację chorych na zespoły mielodysplastyczne (MDS) niskiego ryzyka: „Polscy pacjenci chorzy na MDS nie mają dostępu do tego typu leczenia jak luspatercept, ale mam nadzieję, że to się w bieżącym roku jeszcze zmieni” powiedziała. Zespoły mielodysplastyczne to grupa nowotworów układu krwiotwórczego, których najbardziej charakterystyczną cechą jest zmniejszona liczba krwinek we krwi obwodowej wynikająca z ich nieprawidłowego tworzenia w szpiku. Wielu chorych, u których występuje niedokrwistość wymaga regularnych przetoczeń krwi, z którymi związane jest ryzyko niepożądanych reakcji, np. przeładowania organizmu żelazem. Luspatercept pozwala ok. 40% pacjentów uniezależnić się od transfuzji, eliminując tym samym ich negatywne skutki uboczne.

Prof. Iwona Hus wyraziła uznanie dla pozytywnej rekomendacji AOTMIT-u dotyczącej refundacji fedratynibu, który jest lekiem bardzo potrzebnym i oczekiwanym przez chorych na mielofibrozę. Mielofibroza to rzadki nowotwór mieloproliferacyjny poważne schorzenie zaburzające prawidłową produkcję komórek krwi w szpiku kostnym, co powoduje jego stopniowe włóknienie. Refundacja fedratynibu zwiększy klinicystom wybór terapeutyczny w 1. linii leczenia oraz umożliwi skuteczne leczenie pacjentów w 2. linii (obecnie brak tutaj opcji terapeutycznych). Jak podkreśla prof. Hus ważne jest wprowadzenie jak najszybciej nowego leku i ma nadzieję, że stanie się to jeszcze w tym roku. Pozytywna rekomendacja AOTMiT-u oznacza dalszą możliwość stosowania fedratynibu w ramach procedury RDTL.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj także: Biomed Lublin dostarczy nową szczepionkę na polski rynek

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.