Powstanie siedem nowych centrów wsparcia badań klinicznych dlaszpitali.plPowstanie siedem nowych centrów wsparcia badań klinicznych

AMB utworzy siedem nowych onkologicznych centrów wsparcia badań klinicznych

opm-dlaszpitali-abm-utworzy-siedem-nowych-onkologicznych-centrow-wsparcia-badan-klinicznych

Agencja Badań Medycznych przekazała, że do Polskiej Sieci Badań Klinicznych dołączy siedem ośrodków specjalizujących się w onkologii. Agencja przeznaczy na ich stworzenie ponad 47 mln złotych.

W konkursie organizowanym przez Agencję Badań Medycznych wygrało siedem z ośmiu placówek, które złożyły wnioski. Konkurs ten skupiał się na placówkach onkologicznych. Stworzenie siedmiu wyspecjalizowanych onkologicznych centrów badań klinicznych (OnkoCWBK) będzie kosztowało ponad 47 mln zł. Wybrane ośrodki dołączą do szesnastu już działających w ramach Polskiej Sieci Badań Klinicznych.

Inicjatywa stworzenia centrów wsparcia badań klinicznych ma na celu uatrakcyjnienie rynku badań klinicznych w Polsce, co przyczyni się do zwiększenia dostępu pacjentów do nowoczesnych, innowacyjnych terapii, częstszego wyboru przez sponsorów ośrodków badawczych w naszym kraju, a także wzrostu liczby realizowanych badańpoinformowała Agencja Badań Medycznych.

W konkursie wygrały: Szpitale Pomorskie sp. z o.o., Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu, Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kielcach i Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Agencja podkreśliła, że wygraną placówki te zawdzięczają „znakomitej kadrze naukowej”, dużej liczbie pacjentów i temu, że leczą „niezwykle trudne przypadki”. Pierwsze inwestycje w tych siedmiu placówkach ruszą jeszcze w 2022 r.

Według Narodowej Strategii Onkologicznej do 2024 r. powstać mają co najmniej cztery centra, a do 2029 r. liczba ta ma zwiększyć się do 8 placówek. Agencja planuje także wspierać rozwój CWBK funkcjonujących przy wybranych uniwersyteckich ośrodkach akademickich.

Celem Polskiej Sieci Badań Klinicznych jest – Zapewnienie jednolitego standardu realizacji badań, wysokiej jakości obsługi pacjentów oraz zwiększenia liczby komercyjnych i niekomercyjnych badań klinicznychpodkreśliła Agencja Badań Medycznych. W oświadczeniu dodała, że inwestycja w ośrodki onkologiczne pozwoli na ustandaryzowanie ich tak, żeby „nie ustępowały podobnym strukturom na zachodzie Europy”.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorka: Aleksandra Kiełczykowska

Czytaj też: Diagnostyka i leczenie chorych na SM w czasie pandemii