„Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. Rusza recertyfikacja - dlaszpitali.pl dlaszpitali.pl„Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. Rusza recertyfikacja - dlaszpitali.pl
Reklama

„Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”. Rusza recertyfikacja

Rusza recertyfikacja szpitali, które otrzymały certyfikat „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego”
fot. iStock

1 lutego rozpocznie się recertyfikacja szpitali, które w 2021 roku otrzymały certyfikat „Szpitala Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego – Leczenie przez żywienie”. Placówki będą oceniane pod względem stosowania standardów, m.in. pracy zespołu leczenia żywieniowego, dostępu do samej terapii, czy żywieniowego poradnictwa ambulatoryjnego.

Do tej pory, we wszystkich 3 edycjach programu wzięło udział 156 szpitali, z których 54 placówki otrzymały certyfikat. Eksperci podkreślają, że powyższe dane jasno wskazują na potrzebę edukacji personelu medycznego w polskich szpitalach, celem podwyższenia jakości żywienia klinicznego dla pacjentów.

Leczenie żywieniowe jest przeznaczone dla osób, które nie mogę się same odżywiać i przyjmować składników pokarmowych w stopniu wystarczającym i polega na dostarczaniu pacjentowi niezbędnych substancji, które uzupełniają lub zastępują tradycyjne posiłki. Wprowadzenie terapii w tym zakresie jest szczególnie istotne m.in. dla pacjentów z chorobami nowotworowymi, pacjentów krytycznie chorych, czy po rozległych urazach, będących w śpiączce, z poparzeniami, a nawet dla wcześniaków.

Proces leczenia żywieniowego może odbywać się dojelitowo (przez przewód pokarmowy), pozajelitowo (dożylnie), a także drogą doustną, w formie spożywania odżywek medycznych typu DRINK. Wdrożenie terapii w tym zakresie prowadzi do mniejszej liczby powikłań u pacjentów, a to z kolei skutkuje znaczącym skróceniem ich pobytu w szpitalu. Taka sytuacja bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie kosztów leczenia dla placówki. Co więcej, żywienie kliniczne jest w Polsce refundowane. Generuje w ten sposób więcej środków z NFZ oraz daje możliwość wykonywania przez placówki bardziej specjalistycznych procedur i większego kontraktowania, ze względu na zwiększoną liczbę punktów podczas akredytacji.

Czytaj też: Czy polskie szpitale są bezpieczne? Wnioski z programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.