Ponad 10 tysięcy zabiegów z udziałem systemu robotycznego Versius - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPonad 10 tysięcy zabiegów z udziałem systemu robotycznego Versius - dlaszpitali.pl
Reklama

Ponad 10 tysięcy zabiegów z udziałem systemu robotycznego Versius

Ponad 10 tysięcy zabiegów z udziałem systemu robotycznego Versius
fot. mat. prasowe

CMR Surgical (CMR) ogłosiła, że jej system robotyczny nowej generacji, Versius, został użyty do wykonania już ponad 10 000 zabiegów chirurgicznych na tkankach miękkich w szpitalach na całym świecie. Zabiegi przeprowadzone w asyście systemu Versius obejmowały 130 różnych typów procedur w ramach 7 specjalności m.in.: chirurgii ogólnej, torakochirurgii, chirurgii kolorektalnej, ginekologii, chirurgii górnego odcinka przewodu pokarmowego i urologii.

System Versius został opracowany w celu ułatwienia pacjentom dostępu do chirurgii minimalnie inwazyjnej. Obecnie na całym świecie w użyciu jest ponad 100 robotów tej marki. Są one uniwersalne i wszechstronne, dzięki czemu prawie 90% szpitali wykorzystuje je na różnych oddziałach w obrębie tej samej placówki.

W Polsce pierwszy system Versius, dostarczony przez CMR, został wdrożony na początku 2021 roku w łódzkim szpitalu Salve Medica. Dzisiaj system jest już dostępny w 15 publicznych i prywatnych szpitalach. W Polsce jest obecnie 68 certyfikowanych chirurgów do pracy z systemem Versius, wspieranych przez 81 certyfikowanych pielęgniarek.

Przeprowadziłem już ponad 160 operacji w asyście systemu Versius i z całą pewnością mogę stwierdzić, że jest to narzędzie, które umożliwia mi wykonanie skomplikowanych zabiegów z większą precyzją. To, że na całym świecie wykonano już ponad 10 tys. operacji w asyście tego systemu, świadczy o jego wysokiej skuteczności i użyteczności w praktyce chirurgicznej. Jestem przekonany, że taki program ma ogromny potencjał rozwoju i może przyczynić się do powszechniejszego stosowania robotyki chirurgicznej w Polsce oraz na całym świecie” – mówi dr Mateusz Jobczyk, operator robota Versius.

Robotyka chirurgiczna coraz bardziej popularna

System Versius został zaprojektowany z myślą o wszechstronności, tak aby szpitale mogły w pełni wykorzystać jego potencjał. Modułowa i mobilna konstrukcja oznacza, że może być współużytkowany przez wiele oddziałów. Aktualnie co czwarty szpital korzysta z niego operując w aż siedmiu głównych obszarach chirurgicznych, a ponad 90% wszystkich używa go w więcej niż jednej specjalności. Takie programy robotyczne rozpoczęły m.in. szpitale Cristo Re we Włoszech czy Klinika z Chemnitz w Niemczech.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wykonania ponad 10 tysięcy operacji w asyście systemu Versius. Polska ma w tym duży udział, a fakt, że już 15 polskich szpitali korzysta z tej technologii, to dowód na to, że Versius jest wszechstronny i przyczynia się do szybkiego rozwoju chirurgii minimalnie inwazyjnej w naszym krajumówi Aleksandra Diyon, Dyrektor Generalny na Europę Wschodnią w CMR Surgical.

– System Versius został zaprojektowany i uruchomiony zgodnie z założeniami IDEAL, które opisują kolejne etapy innowacji chirurgicznych: Idea, Development, Exploration, Assessment, Long-term study. Prowadzenie rejestru klinicznego umożliwia nam zbieranie wielu danych na temat funkcjonowania robotów, a dzięki temu wiemy jak najlepiej wesprzeć chirurgów i szpitale w zapewnieniu opieki pacjentom. To m.in. dzięki tym informacjom widzimy, że stosowanie systemu jest równie bezpieczne jak laparoskopia manualna, której korzyści są doskonale znane – mówi Mark Slack, Chief Medical Officer w CMR Surgical.

Funkcjonujący w ramach ekosystemu Versius rejestr jest jednym z pierwszych na świecie, który został zastosowany w robotyce chirurgicznej. Rejestr kliniczny umożliwia zapisywanie w czasie rzeczywistym i gromadzenie danych z zabiegów w jednym miejscu, dając chirurgom i szpitalom dostęp do licznych informacji, które przekładają się na większe bezpieczeństwo zabiegów oraz nieustanne podnoszenie standardów.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Eksperci przewidują szybki rozwój rynku sztucznej inteligencji w diagnostyce

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.