Otwarto pierwsze w kraju Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOtwarto pierwsze w kraju Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej - dlaszpitali.pl
Reklama

Otwarto pierwsze w kraju Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej

opm-dlaszpitali-uniwersyteckie-centrum-robotyki-pediatrycznej
fot. materiały prasowe

W poniedziałek (13 maja) w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie otwarto Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej, gdzie robot chirurgiczny będzie asystować przy operacjach dzieci. To pierwszy w Polsce ośrodek dający małym pacjentom dostęp do tego systemu.

Lekarze krakowskiego szpitala dziecięcego planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów z wykorzystaniem najnowszego modelu robota da Vinci rocznie: rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu urologii i szeroko pojętej chirurgii, a w przyszłości także operacji onkologicznych. Nowoczesny sprzęt ma zagwarantować m.in. mniej inwazyjne i bardziej precyzyjne operacje w trudno dostępnych miejscach.

Dotychczas żaden szpital w Polsce nie posiadał systemu robotycznego przeznaczonego do zabiegów u dzieci. Są one wykorzystywane na świecie w pediatrii od blisko 20 lat, jednak w Europie zabiegi w asyście robota u dzieci wykonuje zaledwie kilka ośrodków we Francji, Wielkiej Brytanii, Danii i Włoszech.

– Jesteśmy pierwszym i wciąż jedynym szpitalem w Polsce, w którym będą operowane dzieci z wykorzystaniem systemów robotycznych. Jesteśmy również jednym z niewielu szpitali w Europie, gdzie roboty będą przeznaczone tylko dla dzieci. Nie będą one czekały na swoją kolejkę, tylko będą głównym podmiotem działalności szpitalnej – podkreślił dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Rafał Chrzan, podczas uroczystego otwarcia UCRP.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Wojciech Cyrul podkreślił, że jest to przedsięwzięcie unikatowe w skali całego kraju. – Nasze Centrum jako pierwszy ośrodek w Polsce daje małym pacjentom dostęp do najnowocześniejszych technologii medycznych. Medycyna robotyczna jest kamieniem milowym w rozwoju techniki chirurgicznej i przyszłością chirurgii, także dziecięcej. Jest to bezpieczna i sprawdzona metoda leczenia. Na świecie wykonano już miliony operacji z asystą robota, w tym również u dzieci.

Zaawansowane szkolenia specjalistów

Osobą odpowiedzialną za Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej jest prof. Rafał Chrzan Najnowszy model robota da Vinci pozwoli nam na bardziej precyzyjne operacje w trudno dostępnych miejscach. Operacje w asyście robota są mniej inwazyjne, mniejsze jest ryzyko powikłań i szybsza rekonwalescencja. Dzieci szybciej wracają do zdrowia i do normalnej aktywności dodał. Profesor podkreślił, że to nie robot będzie operował, lecz zespół specjalistów, którzy przeprowadzą zabieg z wykorzystaniem nowych technologii. Zespół UCRP stworzyło kilkanaście osób, w tym chirurdzy i urolodzy dziecięcy, anestezjolodzy i pielęgniarki. Medycy przeszli szkolenia m.in. w Paryżu i w Arhus, gdzie już wcześniej takie zabiegi były wykonywane.

Dopiero uzyskanie odpowiednich certyfikatów pozwala nam na wykorzystanie robota do operowania dzieci – zapewnił prof. Chrzan Ten system jest bardzo podobny do szkolenia pilotów odrzutowców. Są to symulatory, godziny ćwiczeń na tkankach sztucznych, dopiero potem przejście do właściwych operacji – wytłumaczył.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie posiada nie tylko najnowocześniejszy system robotyczny da Vinci Xi, ale także symulator robota chirurgicznego i trenażer klasycznych technik laparoskopowych.

– Mali pacjenci powinni mieć dostęp do najnowocześniejszej na świecie technologii. Dotychczas w Polsce w żadnym szpitalu nie było możliwości operowania dzieci robotem da Vinci. Dla porównania: w Czechach chirurgia robotyczna wykorzystywana jest w pediatrii od 2019 roku i jest już tam dostępna w trzech szpitalach. Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie będzie pierwszym w Polsce szpitalem pediatrycznym z Centrum Chirurgii Robotycznej. Lekarze przeszli specjalistyczne szkolenia, w zakresie obsługi robota da Vinci oraz klinicznej specyfiki operacji robotycznych, które zakończyły się międzynarodowymi certyfikatami. Doświadczenia zebrane w USDK umożliwią dostęp do nowoczesnych systemów i pomogą  rozwijać  w Polsce  chirurgię robotyczną w pediatrii. Dlatego jako wyłączny dystrybutor  da Vinci w Polsce z ogromną radością wspieramy chirurgię dziecięcą. Chcemy, aby technologia robotyczna  służyła w rękach  najlepszych chirurgów poprawie zdrowia polskich dzieci – podsumowuje Cezary Kozanecki, założyciel i prezes zarządu firmy Synektik, wyłącznego dystrybutora da Vinci w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Wspólny projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie

UCRP jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej – wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego, Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W kwietniu 2023 r. władze tych placówek podpisały list intencyjny określający możliwości współpracy. Oprócz prowadzenia zabiegów w asyście robota chirurgicznego centrum będzie prowadzić działalność naukową i zajęcia dla studentów kierunków medycznych. Będą oni mogli wykonać kilka podstawowych ćwiczeń na symulatorze. Uniwersytet Jagielloński będzie pierwszą uczelnią oferującą studentom takie możliwości.

– Dzień po rocznicy otworzenia uniwersytetu – w niedzielę minęło 660 lat – spotykamy się tutaj, żeby pokazać, że uniwersytet żyje nie tylko tradycją i przeszłością, ale właśnie współczesnością i przyszłością powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z otwarcia Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. To historyczny moment, który podkreśla nasze zaangażowanie w innowacyjne podejścia do opieki zdrowotnej dla najmłodszych pacjentów. Mam ogromną nadzieję, że będzie to miejsce, gdzie najnowsze technologie będą wykorzystywane w służbie zdrowia dzieci, otwierając nowe możliwości leczenia i diagnozy. Jestem przekonany, że to Centrum przysłuży się także rozwojowi badań naukowych i wprowadzeniu nowych metod dydaktycznych. Dzięki temu przedsięwzięciu będziemy mogli zapewnić dzieciom najwyższą jakość opieki i leczenia. To znaczący krok naprzód w dziedzinie medycyny i technologii, który inspiruje do dalszych działań na rzecz zdrowia dodał

Działania naukowo-edukacyjne

System robotyczny oprócz zabiegów będzie wykorzystywany w działalności naukowo-dydaktycznej, co jest ewenementem na skalę europejską. Już jesienią planujemy uruchomienie interaktywnych zajęć z zakresu symulacji technik małoinwazyjnych w pediatrii dla studentów UJ – podkreślił prof. Wojciech Cyrul.

Studenci medycyny będą mogli zapoznawać się z możliwościami zastosowania robotyki i innych technik małoinwazyjnych do leczenia operacyjnego u dzieci. Będą mieli możliwość wykonania kilku podstawowych ćwiczeń na symulatorze. Uniwersytet Jagielloński będzie pierwszą uczelnią oferującą takie możliwości.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to wielospecjalistyczny ośrodek o najwyższej referencyjności. Rocznie leczy się tu ponad 220 tys. pacjentów (na oddziałach oraz w ponad 30 poradniach). Lekarze USDK są specjalistami z dużym doświadczeniem i znaczącym dorobkiem naukowym w stosowaniu nowych metod leczenia i rozwoju dotychczasowych technik małoinwazyjnych. W ramach USKD działa Uniwersyteckie Centrum Chorób Rzadkich dla Dzieci, w tym 3 europejskie sieci referencyjne (ErkNet, eUrogen, PedCan).

Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Robotyki Pediatrycznej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym to przełomowy krok w zapewnianiu innowacyjnej opieki zdrowotnej najmłodszym pacjentom. Centrum połączy zaawansowane technologie z troskliwą opieką medyczną, podnosząc jakość życia dzieci i ich rodzin. Warto podkreślić, że miejsce to stanie się także miejscem edukacji i szkolenia dla przyszłych specjalistów. Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum będą mieli możliwość zdobycia praktycznych umiejętności w obszarze medycyny cybernetycznej, co przygotuje ich do wyzwań medycyny przyszłości. Ta synergia opieki zdrowotnej i edukacji zapewni wszechstronny rozwój naszych studentów i podniesie standardy opieki medycznej – powiedział rektor CMUJ, prof. Tomasz Grodzicki.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Robotyczna operacja usunięcia raka jelita grubego. Pierwszy taki zabieg w Kielcach

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.