Nowoczesny apart do RTG w dziecięcym szpitalu w Bielsku-Białej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowoczesny apart do RTG w dziecięcym szpitalu w Bielsku-Białej - dlaszpitali.pl

Nowoczesny apart do RTG w dziecięcym szpitalu w Bielsku-Białej

opm-dlaszpitali-rtg
fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej rozpoczął pracę nowoczesny, cyfrowy aparat RTG. Urządzenie umożliwia zaawansowaną diagnostykę radiologiczną oraz znacząco skraca czas wykonywania badania.

Koszt urządzenia wraz z konieczną modernizacją pracowni wyniósł 1 599 270 zł. Inwestycja zrealizowana została w ramach „Projektu strategicznego mającego na celu zwiększenie efektywności i jakości świadczeń zdrowotnych udzielanym pacjentom do 18 roku życia oraz poprawy bezpieczeństwa oraz dostępności do usług medycznych poprzez likwidację barier architektonicznych organizacyjnych i komunikacyjnych”, który uzyskał pozytywną opinię Ministra Zdrowia.

Projekt obejmował również zakup ramienia C RTG dla potrzeb bloku operacyjnego za kwotę 499 500 zł. Tak istotne doposażenie naszej placówki medycznej było możliwe dzięki Funduszowi Prewencyjnemu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń – dofinansowanie w wysokości 999 500 zł, dotacji z budżetu Powiatu Bielskiego – 350 000 zł, dotacji z Urzędu Miasta Bielska-Białej – 50 000 zł i 9 gmin z terenu powiatu bielskiego : Czechowic-Dziedzic, Bestwiny, Wilamowic, Kóz, Porąbki, Jaworza, Jasienicy, Buczkowic i Wilkowic w łącznej kwocie 323 500 zł oraz wsparciu Fundacji na rzecz Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej „Razem dla Dzieci” – 80 000 zł. Pozostała część funduszy czyli 295 770 zł pochodziła ze środków własnych szpitala.

– Skutecznie pozyskujemy pieniądze zewnętrzne, jednak często trzeba jeszcze sporo dołożyć. Cieszę się, że trafiam na zrozumienie u prezydenta miasta oraz naszych burmistrzów i wójtów w tym temacie. To jedyna taka placówka na południu województwa dla dzieci, troszczyć o nią musimy się wspólnie – mówi Starosta Bielski Andrzej Płonka.

Krótszy czas wykonywania badania i wyższa jakość diagnostyczna

Dzięki zastosowaniu nowego, cyfrowego aparatu RTG skrócił się czas wykonywania badania, a otrzymywane obrazy zapewniają wysoką jakość diagnostyczną. Co ważne, sprzęt ten służy nie tylko do zwykłego obrazowania, ale daje także możliwość robienia zdjęć rentgenowskich z jednoczesnym podglądem. Dodatkowo, nowym aparatem można również wykonywać rentgenowskie badania fluoroskopowe (skopia), czyli takie, w których pacjentowi podaje się kontrast do określonego narządu w celu uwidocznienia zmian chorobowych.

Bardzo istotne jest także to, że urządzenie minimalizuje potrzebę manewrowania pacjentem podczas badania, co zwiększa jego komfort i ogranicza ból. Prócz tego nowy sprzęt RTG wyposażony jest w bezprzewodowy, wyjmowany detektor, co daje możliwość wykonywania zdjęć poza stołem diagnostycznym, na przykład pacjentom na łóżku lub na wózku inwalidzkim.

Potrzebna zmiana

Szpital Pediatryczny zapewnia pomoc i opiekę medyczną małym pacjentom nie tylko z miasta Bielska-Białej i z powiatu bielskiego, lecz także z powiatu żywieckiego, cieszyńskigo, pszczyńskiego oraz sąsiednich powiatów małopolskich. Dodatkowo w okresie letnim i zimowym trafia do nas duża liczba wypoczywających w Beskidach młodych turystów z wszystkich rejonów Polski. Znaczna część tych przypadków to urazy i wypadki. Stąd dzienna ilość ekspozycji RTG wynosi u nas około 200-250 zdjęć. Nowoczesny aparat RTG był więc naszej pracowni diagnostyki obrazowej wyjątkowo potrzebny, tym bardziej, że poprzednio używane urządzenie ulegało częstym awariom  mówi Katarzyna Czauderna, Dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Źródło: Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

Czytaj też: Sztuczna inteligencja w pracowni endoskopowej w lubelskim szpitalu