Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach realizuje innowacyjny projekt unijny - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNarodowy Instytut Onkologii w Gliwicach realizuje innowacyjny projekt unijny - dlaszpitali.pl
Reklama

Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach realizuje innowacyjny projekt unijny

opm-dlaszpitali-narodowy-instytut-onkologii-w-gliwicach
fot. iStock

Pracownia endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach została jednym z 14 realizatorów innowacyjnego unijnego projektu HoloSurge. Jego celem jest wdrożenie multimodalnego narzędzia holograficznego 3D i systemu nawigacji w czasie rzeczywistym z diagnostyką przyłóżkową.

Projekt HoloSurge realizowany jest przez europejskich naukowców i klinicystów z 14 firm, ośrodków klinicznych oraz instytucji badawczych, które zrzeszają się wspólnie w konsorcjum.

System oparty na sztucznej inteligencji

Ich celem jest wdrożenie innowacyjnego systemu medycznego opartego na sztucznej inteligencji. Umożliwia on automatyczne łączenie i segmentację najnowocześniejszych metod obrazowania w celu interaktywnej holograficznej wizualizacji 3D narządów pacjentów.

Projekt ma również zapewnić nawigację chirurgiczną w czasie rzeczywistym oraz umożliwić diagnostykę raka na poziomie komórkowym także w czasie rzeczywistym. Zapewni to zespołom chirurgów całościowy obraz anatomii i patologii pacjenta w czasie rzeczywistym przed i w trakcie operacji oraz ułatwi podejmowanie bardzo precyzyjnych decyzji okołooperacyjnych, które mogą uratować życie wielu chorym.

Współpraca z zagraniczną jednostką

– Wraz z kliniką gastroenterologii i pracownią endoskopii Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium jesteśmy odpowiedzialni za pomysł nagrania obrazu endosonograficznego, który w połączeniu z obrazami z rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej posłuży do opracowania nowoczesnych metod holograficznych pozwalających na lepsze, trójwymiarowe obrazowanie trzustki przed zabiegami operacyjnymiwytłumaczył w poniedziałkowej informacji prasowej dr n. med. Michał Żorniak, endoskopista i gastroenterolog Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Jak dodał, obecnie specjaliści są na etapie prac technicznych, jakim jest przygotowywanie standardowej procedury nagrania obrazu endosonograficznego.

– Będzie się to odbywało równolegle w pracowniach endoskopii w Monachium i u nas, w Gliwicach. Obrazy uzyskane w tych dwóch ośrodkach będą kluczowe dla konstrukcji obrazów trójwymiarowych – podkreślił dr Michał Żorniak.

Według lekarzy, endosonografia jest najdokładniejszą metodą obrazowania trzustki.

Pracownia Endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest realizatorem projektu, a także współautorem jego koncepcji. Projekt HoloSurge jest finansowany w ramach grantu w wysokości 8,9 mln euro pozyskanego z programu badań i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont Europa”. Czas jego realizacji określono na lata 2024-2027.

Źródło: PAP Nauka w Polsce, Julia Szymańska

Czytaj też: Otwarto pierwsze w kraju Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.