Perspektywy rozwoju rynku robotyki chirurgicznej - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPerspektywy rozwoju rynku robotyki chirurgicznej - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Perspektywy rozwoju rynku robotyki chirurgicznej

opm-dlaszpitali-perspektywy-rozwoju-rynku-robotyki-chirurgicznej
fot. mat. prasowe

Perspektywy rynkowe dla chirurgii robotycznej

W przeszłości bariery kosztowe ograniczały przyjęcie chirurgii wspomaganej robotem (RAS – ang. robotic assisted surgery), pomimo oczekiwanych znacznych korzyści zarówno dla chirurgów, jak i pacjentów. Nowatorska technologia, nowi gracze rynkowi i atrakcyjne modele biznesowe aktualnie napędzają ekspansję na rynku, który zgodnie z szacunkami raportu „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2022. Prognoza na lata 2022-2027” w ciągu 5 najbliższych lata osiągnie wartość blisko 1 mld zł w Polsce. Liderem rynku pozostaje firma Intuitive Surgical producenta robota da Vinci, z szacowanym udziałem w rynku w 2020 ok. 80%. W 2021 roku na świecie było zainstalowanych 7 135 urządzeń da Vinci, w 69 krajach, a z użyciem tego systemu wykonano już ponad 10 mln operacji.

– Nowoczesne technologie są coraz bardziej zintegrowane z medycyną. Czas potrzebny na wykonanie kolejnych kroków milowych skraca się. Operacje i procedury, które kiedyś wymagały dużych nacięć i tygodni rekonwalescencji, są teraz minimalnie inwazyjne, bardziej precyzyjne i pozwalają pacjentom na powrót do normalnej aktywności życiowej w znacznie krótszym czasie. Wielu pacjentów wybiera bardzo precyzyjne procedury z wykorzystaniem robotów i nowych technologii  tłumaczy Joanna Szyman, prezeska Grupy Neo Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

Dzięki wprowadzeniu interfejsu komputerowego na salę operacyjną, chirurgia wspomagana robotem jest trampoliną w kierunku zaawansowanej technologicznie chirurgii. Trójwymiarowe techniki rekonstrukcji oparte na obrazach przedoperacyjnych są już wykorzystywane w nawigacji śródoperacyjnej, a wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej będzie się dynamicznie upowszechniać. Sztuczna inteligencja wykorzystująca uczenie maszynowe umożliwia ocenę i integrację dużej ilości danych w celu rozwijania umiejętności, poprawy planowania zabiegów i przewidywania wyników chirurgicznych. Ponadto możliwość zdalnego sterowania będzie stanowić podstawę rozwoju telechirurgii. Konkurencyjny krajobraz chirurgii robotycznej zwiększy dostępność i przystępność cenową na rynku.

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.