Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy w placówce ochrony zdrowia? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plJak zapewnić bezpieczeństwo pracy w placówce ochrony zdrowia? - dlaszpitali.pl
Reklama

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy w placówce ochrony zdrowia?

opm-dlaszpitali-bezpieczenstwo-pracy-w-placowce-medycznej
fot. iStock

28 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy, ogłoszony przez Międzynarodową Organizację Pracy. W tym roku hasłem przewodnim obchodów jest „Bezpieczna praca podstawowym prawem każdego pracownika”, które nabiera szczególnego znaczenia w kontekście odrzuconej niedawno ustawy o jakości w opiece zdrowotnej.

To dzień ważny także z punktu widzenia pracowników placówek medycznych, którzy także narażeni są na wypadki przy pracy czy choroby zawodowe. Eksperci Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali wyjaśniają, jak istotne jest wprowadzenie zmian, mających wpływ zarówno na bezpieczeństwo, ale też komfort pracy w ochronie zdrowia.

Chociaż ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie została ostatecznie odrzucona przez Sejm, brakowało w niej zapisów dot. bezpieczeństwa personelu medycznego, w tym także dotyczących zapewnienia odpowiednich warunków pracy medykom. Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali od dawna podkreśla, że bezpieczeństwo pracowników placówek medycznych ma wpływ na cały system ochrony zdrowia, także pacjentów. Medycy są grupą szczególnie narażoną na m.in. ekspozycję na biologiczny materiał zakaźny, zakłucia i zranienia ostrymi narzędziami, kontakt z toksycznymi i rakotwórczymi lekami, a także stres. Dla przykładu, konsekwencją zakłucia jest wystąpienie potencjalnej choroby zakaźnej. Dla pracownika wiąże się to z niepokojem i stresem, a dla placówki medycznej oznacza absencję pracownika, konieczność wykonania u niego badań diagnostycznych, a nierzadko podjęcie leczenia. Z kolei odcewnikowe zakażenie skutkuje wymianą cewnika – kosztem dodatkowego sprzętu, a także dłuższym pobytem pacjenta w szpitalu.

Zapewnienie bezpieczeństwa zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów nie będzie możliwe bez powszechnego stosowania przez szpitale bezpiecznego sprzętu. W pierwszej edycji programu „Bezpieczny szpital to bezpieczny pacjent”, który prowadzimy, okazało się, że jedynie ¼ placówek posiada ponad 75% sprzętu medycznego najwyższej jakości – to bardzo słaby wynik. Mamy nadzieję, że ten wskaźnik poprawi się w II edycji projektu – zapewnienie dostępu do wyrobów medycznych, wyposażonych w mechanizmy gwarantujące bezpieczeństwo użytkowania to konieczność. Stosowanie sprzętu uznanego za bezpieczny znacząco redukuje prawdopodobieństwo zranienia się personelu, co skutecznie eliminuje możliwość kontaminacji i zakażeń krzyżowych – mówi dr n. med. i n. o zdr. Paweł Witt, Przewodniczący Rady Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, Wieloletni Prezes Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki.

Czytaj też: Resort zdrowia pracuje nad zmianami w standardach kształcenia lekarzy

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.