Trwają prace nad nowym EKG z powierzchni bijącego serca - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plTrwają prace nad nowym EKG z powierzchni bijącego serca - dlaszpitali.pl

Trwają prace nad nowym EKG z powierzchni bijącego serca

opm-Polacy-pracuja-nad-nowym-EKG-z-powierzchni-bijacego-serca

W operacjach wszczepienia bajpasów istnieje zapotrzebowanie na urządzenie pozwalające rejestrować sygnał EKG bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Unikatowy w skali światowej aparat o nazwie Heart Sense zaprojektowali polscy specjaliści.

Powstał startup, który ma doprowadzić do wyprodukowania i skomercjalizowania tego produktu. Głównym twórcą urządzenia jest dr Grzegorz Suwalski, kardiochirurg z Warszawy. Naszym celem jest stworzenie innowacyjnego w skali światowej urządzenia do rejestracji sygnału elektrokardiograficznego (EKG) bezpośrednio z powierzchni bijącego serca. Urządzenie to będzie wykorzystywane podczas operacji pomostowania tętnic wieńcowych (tzw. operacji wszczepienia bajpasów) przeprowadzanej techniką bez zastosowania krążenia pozaustrojowego, czyli na bijącym sercupodkreśla specjalista w informacji przekazanej PAP.

Wszczepienie bajpasów jest najczęściej wykonywaną operacją kardiochirurgiczną na świecie. W 2016 r. przeprowadzono ich łącznie ponad 833 tys. Dr Suwalski uważa, że operacje na bijącym sercu to mniej inwazyjne podejście, zmniejszające ilość powikłań pooperacyjnych. Dane rynkowe pokazują – przekonuje – że w ciągu kilku lat może ono być podejściem dominującym. Musimy jednak poprawić kilka elementów tej procedury i to właśnie planujemy wykonać.

Pierwszym krokiem może być wprowadzenie urządzenia Heart Sense. Na krytycznym etapie operacji zespół lekarzy czasowo pozbawiony jest dziś kluczowego narzędzia monitorującego pracę serca, jakim jest zapis EKGtłumaczy dr Suwalski. Najważniejszym elementem tego urządzenia jest elektroda, która będzie miała formę „płatka” posiadającego zdolność łączenia się z powierzchnią serca. Wytwarzana będzie w technologii umożliwiającej produkcję tanich elementów jednorazowego użytku.

Czytaj także: Zmierzamy w kierunku chirurgii minimalnie inwazyjnej. Rozmowa z prof. A. Jawieniem, prezesem PTChN

Opracowano już architekturę techniczną aparatu Heart Sense, strategię jego komercjalizacji oraz biznes plan, w czym pomagają specjaliści BTM Innovations. Zespół BTM Innovations, oprócz wsparcia mnie w opracowaniu strony technicznej tej innowacji, pozyskania partnerów technologicznych i stworzenia strategii komercjalizacji, pozyskał też inwestora umożliwiającego uruchomienie projektu. Opracowanie koncepcji rozwoju i powołanie do życia startupu było naprawdę długotrwałym i pełnym wyzwań procesemwyjaśnia dr Grzegorz Suwalski.

Projekt jest też wspierany przez program Bridge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce