Pół miliarda złotych – wsparcie dla szpitali - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPół miliarda złotych – wsparcie dla szpitali - dlaszpitali.pl
Reklama

Pół miliarda złotych – wsparcie dla szpitali

Szpital
fot. iStock

Zakończył się konkurs, w którym Ministerstwo Zdrowia miało do rozdysponowania ponad pół miliarda złotych. Środki trafią do 33 szpitali z całego kraju. Będą wykorzystane na roboty budowlane, remonty i zakup nowego sprzętu.

Konkurs dla szpitali ponadregionalnych, oddziałów onkologicznych i pracowni diagnostycznych odbywał się w ramach REACT-EU, a dokładnie działania: Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia. Wpłynęły aż 72 wnioski na kwotę ponad 1,1 mld zł. Do rozdysponowania natomiast było nieco ponad 520 mln zł. Wybór padł na 33 najlepsze projekty, w tym 30 będzie sfinansowanych w całości, a 3 – w części.

Naszym celem jest systematyczna poprawa infrastruktury szpitalnej i doposażenie w najnowocześniejszy sprzęt. Już dziś nasze szpitale nie mają się czego powstydzić w zestawieniu z placówkami tzw. starych państw Unii Europejskiej. Jednak naszym celem jest stworzenie jednego z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia w Europie, stąd systematycznie pojawiają się i będą się pojawiać kolejne konkursy i kolejne dofinansowania – mówi minister zdrowia dr Adam Niedzielski.

W ramach rozstrzygniętego właśnie konkursu finansowane będą przebudowy budynków, remonty i modernizacje, czy zakup nowoczesnego sprzętu pokroju: kamer gamma, rezonansów magnetycznych, zestawów chirurgii robotowej, neuronawigacji, USG z głowicą śródoperacyjną, RTG cyfrowych, systemów mikroskopowych dla diagnostyki onkohematologicznej, czy mammografów.

Stawiamy na poprawę jakości opieki szpitalnej i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.  Zwiększamy dostęp do diagnostyki, ale również pomagamy szpitalom zadbać choćby o poprawę efektywności energetycznej budynków. W ramach prowadzonych konkursów staramy się wesprzeć szpitale na każdym możliwym polu – mówi Marcin Martyniak, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za inwestycje.

Na pełne 20-milionowe finansowanie swoich projektów zgłoszonych do konkursu mogą liczyć choćby: Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki Sp. z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim, czy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Tylko ostatni z nich za pieniądze z grantu będzie mógł doposażyć w sprzęt oddziały: kardiologiczny, rehabilitacji kardiologicznej, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej i transplantologii, kliniczny chirurgii ogólnej, endokrynologicznej i gastroenterologicznej oraz bloki operacyjne, a także pracownię endoskopii.

(Źródło: Ministerstwo Zdrowia)

Czytaj także: Szpitale onkologiczne mogą starać się o dofinansowanie z Funduszu Medycznego. Na placówki czeka 2,5 mld złotych

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 1/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 1/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.