Od projektu do realizacji – nowoczesne rozwiązania w szpitalu na miarę XXI wieku - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plOd projektu do realizacji – nowoczesne rozwiązania w szpitalu na miarę XXI wieku - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Od projektu do realizacji – nowoczesne rozwiązania w szpitalu na miarę XXI wieku

Metody obrazowania na bloku operacyjnym

Współczesne metody i możliwości obrazowania na bloku operacyjnym omówił Ryszard Kowski, wykładowca Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Prelegent zaczął od scharakteryzowania celów obrazowania, następnie wymienił dostępne techniki i metody oraz omówił różnice między nimi. Kolejno przedstawił metody prezentacji obrazu, m.in.: monitory na ścianach, żurawiach, monitory multimedialne czy gogle. Prelegent podkreślił, jak duży wpływ na jakość obrazu ma używanie odpowiedniego sprzętu. Zaznaczył także, że dobór i nadzór nad wyposażeniem powinien opierać się na jednolitych zasadach, niezależnie od nośnika informacji. Podkreślił, że bez względu na metodę: czy będzie to fala dźwiękowa (USG), czy elektromagnetyczna: od radiowej (MRI), poprzez mikrofale, światło (termografia, endoskopia, bioluminescencja), po jonizującą czy jakikolwiek inny sygnał obrazowy, wykorzystywany sprzęt musi być adekwatny do potrzeb klinicznych i sprawdzany.

Centralna Sterylizatornia – planowanie, projektowanie, budowa, działalność

Temat aktualnych rozwiązań i możliwości technologicznych centralnych sterylizatorni omówiła Danuta Broncel-Czekaj, członek Polskiego Stowarzyszenia Sterylizacji Medycznej. Swoją prelekcję, w nawiązaniu do nazwy konferencji, podzieliła na cztery części: planowanie, projektowanie, budowa, działalność. Prelegentka zaczęła od stwierdzenia, że w procesie planowania budowy centralnej sterylizatorni strategicznym celem jest zadanie konkretnych pytań, w tym m.in.: jaki charakter będzie miał dany podmiot leczniczy, jakie będą jego źródła finansowania, jakiego rodzaju wyroby i sprzęty medyczne będą tam używane, gdzie będzie zlokalizowana centralna sterylizatornia. Zwróciła uwagę na to, jak ważne przy podejmowaniu tych decyzji są zarówno dialog techniczny z udziałem firm, jak również zaangażowanie w ustalenia personelu (w tym pracowników centralnej sterylizatorni, bloku operacyjnego, kierowników oddziałów zabiegowych itd.). Kolejno omówiła formy oraz zasady transportu materiału skażonego i sterylnego, podkreślając, jak niezbędne jest stosowanie się w tej kwestii do wszelkich procedur bezpieczeństwa. Zwróciła także uwagę na konieczność monitorowania stanu jakości narzędzi pod kątem korozji czy zużycia oraz przedstawiła ciekawe rozwiązania dotyczące procesów dezynfekcji.

Przechodząc do części projektowania, prelegentka wymieniła aspekty, na które należy zwrócić szczególną uwagę, powołując się na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2022 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą, w którym zawarte są wymagania i minimalne wyposażenie centralnej sterylizatorni. Następnie omówiła zalety i wady pakietowania narzędzi, bielizny i materiałów opatrunkowych, po czym przeszła do części dotyczącej budowy i działalności centralnej sterylizatorni. Tu skupiła się na monitorowaniu standardów i procedur dekontaminacji w CS i podmiocie leczniczym, analizie niezgodności i wdrażaniu działań naprawczych oraz konieczności szkolenia personelu CS i podmiotu leczniczego. 

Jak zaprojektować bezpieczny szpital

Wykładem zamykającym spotkanie była prelekcja Michała Tomanka, architekta i technologa medycznego, pt.: „Bezpieczny szpital – na co zwrócić uwagę przy projektowaniu”. Na początku prelegent omówił rodzaje zagrożeń dla jednostek opieki zdrowotnej, po czym przeszedł do wyjaśnienia, w jaki sposób można podnieść jakość funkcjonowania szpitala przy jednoczesnym obniżeniu kosztów jego utrzymania i eksploatacji. Tomanek zwrócił uwagę, że obniżenie tych kosztów jest możliwe na kilka sposobów, m.in. poprzez: obniżenie zużycia mediów, ograniczenie zbędnego zatrudnienia, zminimalizowanie błędnych decyzji czy działań wynikających z przeciążenia pracą personelu, skrócenie czasu pobytu pacjenta w szpitalu poprzez pozytywne oddziaływanie środowiskowe przestrzeni pacjenta umożliwiającej oderwanie się od myślenia o chorobie czy też zmiany w organizacji pracy szpitala poprzez skrócenie przebiegu procesów diagnostycznych.

Następnie prelegent skupił się na właściwej metodologii pracy projektowej, czyli Evidence-Based Design, pozwalającej stworzyć środowisko odpowiednie nie tylko dla pacjenta, ale także dla wszystkich innych użytkowników szpitala, optymalizującej koszty jego eksploatacji i minimalizującej ryzyko wydatków na przeróbki czy przebudowy. Kolejno Tomanek przeanalizował mapę natężenia personelu pielęgniarskiego i wyjaśnił, w jaki sposób możliwe byłoby rozładowanie obszarów szpitala, charakteryzujących się szczególnym nagromadzeniem tego personelu. Na koniec prelegent przedstawił przykłady właściwych rozwiązań funkcjonalnych (strefowanie) wpływających na poprawę komunikacji, przepływu pacjentów oraz uniknięcie zakażeń w obrębie jednostki.

Nowoczesne rozwiązania dla szpitali

Wśród prelegentów biorących udział w VII Konferencji „Szpital XXI wieku” znaleźli się również reprezentanci firm oferujących różnego rodzaju rozwiązania dla rynku medycznego, zarówno projektowe, infastrukturalne, jak i w zakresie nowoczesnej aparatury diagnostyczno-terapeutycznej czy rehabilitacyjnej oraz wyposażenia przeznaczonego dla obiektów medycznych. Podczas wystąpień, zarówno merytorycznych, jak i firmowych pojawiały się pytania od uczestników konferencji, na które wszyscy prelegenci udzielali wyczerpujących odpowiedzi. Spotkanie obfitowało także w żywe dyskusje, kontynuowane w kuluarach podczas przerw. Tam też uczestnicy mieli okazję, by porozmawiać z reprezentantami firm przy ich stoiskach i zapoznać się szczegółowo z proponowanymi przez wystawców rozwiązaniami. W gronie partnerów znaleźli się specjaliści z takich firm, jak: Aesculap Chifa, Althea, Arjo Polska, Donum Corde, Dräger, GCE, Greenpol, Halton, Informer Med, Inmed, Karl Storz, Maxto ITS, Medicom, Miele, Mindray Medical Poland, MMM Polska, Orbitgaz Bytom, Philips Polska, Shim-med Polska, TMS Medical, Viridian Polska.

Wszystkim uczestnikom, wykładowcom i partnerom dziękujemy za tak liczny i aktywny udział w wydarzeniu i zapraszamy na kolejną edycję konferencji „Szpital XXI wieku”, która odbędzie się już za rok.

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.