Wyposażenie pracowni endoskopowej: niezbędne... - dlaszpitali.pl

Niezbędne wyposażenie pracowni endoskopowej

NIEZBEDNE_wyposazenie-pracowni-endoskopowej
fot. iStock

Badania endoskopowe powinny być wykonywane w nowoczesnych, dobrze wyposażonych pracowniach, spełniających wszystkie standardy dotyczące personelu oraz struktury, wyposażenia i bezpieczeństwa pracowni.

Badania endoskopowe zarówno przewodu pokarmowego, jak i układu oddechowego są aktualnie standardem diagnostycznym oraz terapeutycznym ze względu na: swoją dużą skuteczność, małą inwazyjność, bezpieczeństwo, a także łatwość (w większości przypadków) opanowania samej techniki oraz coraz większą dostępność sprzętu endoskopowego.

Badania te powinny być wykonywane w nowoczesnych, dobrze wyposażonych pracowniach, spełniających wszystkie standardy dotyczące personelu oraz struktury, wyposażenia i bezpieczeństwa pracowni.

Personel

Podstawą prawidłowego funkcjonowania każdej pracowni endoskopowej (PE) jest personel medyczny, a także pomocniczy. Nawet najlepsze wyposażenie PE nie wystarczy do prawidłowego prowadzenia diagnostyki czy leczenia chorych w przypadku braku dobrze wyszkolonego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego. Specjalistyczne badania endoskopowe przewodu pokarmowego mogą być wykonywane przez specjalistów z dziedziny: gastroenterologii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i pediatrii, z potwierdzeniem kwalifikacji do wykonywania endoskopii według systemu opracowanego przez konsultanta krajowego i PTG. Natomiast badania bronchoskopowe mogą być wykonywane przez specjalistów z dziedziny: pulmonologii, chirurgii klatki piersiowej, anestezjologii i intensywnej terapii oraz pediatrii, po odbyciu szkolenia w ośrodku referencyjnym. W przypadku wykonywania zabiegów (zwłaszcza terapeutycznych) w znieczuleniu ogólnym wymagana jest obecność anestezjologa.

Aktualnie według wytycznych BTS znacząca większość badań endoskopowych, a zwłaszcza planowych, powinna być wykonywana co najmniej w tzw. płytkiej analgosedacji dożylnej z zastosowaniem midazolamu i fentanylu. Podczas endoskopii powinien towarzyszyć zespół pielęgniarski, składający się z przynajmniej dwóch osób posiadających kurs endoskopowy. W przypadku wykonywania zabiegów w znieczuleniu ogólnym (najczęściej z zastosowaniem propofolu) czy analgosedacji wymagana jest od pielęgniarki asystującej specjalizacja w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Czytaj także: Pracownia badań endoskopowych – dostępne metody diagnostyki i leczenia

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.