Monitorowanie hemodynamiczne okołooperacyjnym... % % - dlaszpitali.pl

Monitorowanie hemodynamiczne okołooperacyjnym wsparciem w kardiochirurgii i anestezjologii

opm-monitorowanie-hemodynamiczne-w-kardiochirurgii-anestezjologii
fot. iStock

Monitorowanie hemodynamiczne rejestruje i umożliwia interpretację danych otrzymywanych za pomocą różnych technologii pomiarowych, co pozwala na podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym, w zmieniających się warunkach i procedurach, jakim są poddawani pacjenci w salach operacyjnych i rozmaitych oddziałach szpitalnych.

Układ krążenia jest podstawowym systemem transportowym, umożliwiającym człowiekowi życie. Serce pompuje krew, czyli płynną tkankę, która zawiera hemoglobinę − specyficzne białko wiążące, a następnie oddające w określonych warunkach tlen niezbędny do przemian metabolicznych każdej komórki ludzkiego ciała.

Układ krążenia jest skomplikowanym, samoadaptującym się mechanizmem podlegającym wielopoziomowym regulacjom o typie sprzężeń zwrotnych opartych o szereg czynników metabolicznych, hormonalnych, mechanicznych, jak również immunologicznych. Jego struktura i funkcjonalność jest zakodowana genetycznie, a szyfr ten i jego modyfikacje są obecnie bardzo popularną dziedziną badań.

Nauki medyczne ingerują w organizm człowieka w sposób niespotykany w historii ludzkiego gatunku i ten trend będzie dalej narastał. Rozwój wiedzy o zasadach funkcjonowania ludzkiego organizmu daje wiele odpowiedzi na dawne pytania, ale i stawia wciąż nowe. Każda większa modyfikacja medyczna, kolejna ka...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do strefy wiedzy możliwy jest tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.