Aktualne problemy i wyzwania w ochronie zdrowia - relacja z panelu eksperckiego konferencji STOMOZ i OPM - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAktualne problemy i wyzwania w ochronie zdrowia - relacja z panelu eksperckiego konferencji STOMOZ i OPM - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

Aktualne problemy i wyzwania w ochronie zdrowia – relacja z panelu eksperckiego konferencji STOMOZ i OPM

Jarosław Kozera, ekspert Związku Pracodawców RP także nawiązał do znaczenia sektora prywatnego dla ochrony zdrowia. Zaznaczył, że jest on bardziej efektywny i bardziej zaawansowany pod względem postępu technologicznego. Kozera podkreślił, że w polskiej służbie zdrowia widoczne jest marnowanie pieniędzy na dużą skalę. Stwierdził, że 60% świadczeń mogłoby być udzielanych w formach alternatywnych. Na końcu prelegent, zgadzając się z przedmówcami podkreślił, że spotkania w gronie ekspertów są bezcenne, a wnioski z nich wyciągane mogą odegrać dużą rolę w poprawie sytuacji opieki zdrowotnej.

Temat opieki koordynowanej poruszył Andrzej Zapaśnik, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie, który już na wstępie zwrócił uwagę, że problemy szpitali nie powinny być omawiane oddzielnie od opieki ambulatoryjnej, bo system trzeba naprawiać od fundamentów. Prelegent zaznaczył, że w środowisku udało się wypracować koncepcję opieki koordynowanej w POZ, przetestowanej w programie pilotażowym i wpisanej do ustawy za sprawą prac zespołu ds. wdrożenia opieki koordynowanej, kierowanym przez dr hab. Agnieszkę Mastalerz-Migas. – Ten model został przyjęty przez środowisko właśnie dlatego, że wcześniej przez lata był wypracowywany przez środowisko – jest to pozytywny przykład sytuacji, gdzie propozycja środowiska została przyjęta przez decydentów i potraktowana jak własnapodkreślił Zapaśnik.

Liliana Bielas-Kostyra, prezes NZOZ MEDICO Praktyka Lekarzy Rodzinnych i Specjalistów w Tychach nawiązała do kwestii opieki koordynowanej dodając, że została ona wprowadzona na bazie doświadczeń z projektów unijnych, jednak można było potraktować ją szerzej. Następnie prelegentka skupiła się na temacie projektów unijnych zaznaczając, że należy podchodzić do nich rozważnie i już na etapie składania wniosku myśleć o momencie zakończenia realizacji. Nawiązała także do projektów społecznych związanych z ochroną zdrowia i koniecznością uświadamiania pacjentów, że to oni sami są odpowiedzialni za własne zdrowie.

Dlaczego w polskiej polityce opieka zdrowotna nie jest lubiana?zapytał na wstępie Maciej Sokołowski, wiceprezes Zarządu Głównego STOMOZ i wyjaśnił, iż dzieje się tak dlatego, że inwestycje w opiekę zdrowotną dają efekt dopiero w kolejnej kadencji. Następnie prelegent przybliżył największe wyzwania, z którymi aktualnie boryka się ochrona zdrowia. Zwrócił uwagę na młode pokolenie lekarzy i zmiany zachodzące w ich podejściu do wykonywania pracy, felczeryzację zawodu pielęgniarki czy ustawę podwyżkową. Następnie Sokołowski zauważył, że stan zagrożenia epidemicznego prawdopodobnie wkrótce zostanie uchylony, jednak możemy spodziewać się kolejnych pandemii, a mimo to w żaden sposób nie przygotowujemy się do nich na bazie doświadczeń z COVID-19: – Czy nie czas na to, żeby pewne rzeczy rozwiązywać systemowo?zakończył.

Po zakończeniu panelu eksperci biorący w nim udział, bazując na tematach poruszanych zarówno podczas dyskusji jak i w czasie wykładów, stworzyli listę postulatów, pod którymi każdy z nich złożył podpis:

POSTULATY EKSPERTÓW UCZESTNICZĄCYCH W PANELU „AKTUALNE PROBLEMY I WYZWANIA W OCHRONIE ZDROWIA”

Gdynia 31.03.2023 r.

  1. Przyjęcie ustawy o medycynie pracy z myślą o rozwoju profilaktyki i wykrywaniu chorób cywilizacyjnych na jak najwcześniejszym etapie.
  2. Wyciągnięcie wniosków z doświadczeń epidemii i wojny:
  • dobre praktyki w zakresie infrastruktury i promowanie ich wdrażania,
  • zmniejszenie liczby specjalizacji lekarskich i promowanie specjalności ogólnych, takich jak: choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna itd.
  1. Wpisanie do systemu prawnego przepisów wprowadzających automatyczną, transparentną, coroczną waloryzację wycen świadczeń kontrolowanych przez NFZ.

Podpisano

  • Liliana Bielas-Kostyra, prezes Stowarzyszenia Centrum Promocji Zdrowia MEDICO
  • Piotr Karniej, członek zarządu Oddziału Dolnośląskiego STOMOZ
  • Jarosław Kozera, ekspert Związku Pracodawców RP
  • Jan Krakowiak, prezes Poddębickiego Centrum Zdrowia
  • Ewa Książek-Bator, członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali
  • Waldemar Malinowski, prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych
  • Iwona Mazur, prezes zarządu Oddziału Dolnośląskiego STOMOZ, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
  • Dariusz Rajczyk, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej
  • Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych
  • Maciej Sokołowski, wiceprezes Zarządu Głównego STOMOZ, wiceprezes Oddziału Dolnośląskiego STOMOZ
  • Andrzej Zapaśnik, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.