Aktualne problemy i wyzwania w ochronie zdrowia - relacja z panelu eksperckiego konferencji STOMOZ i OPM - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plAktualne problemy i wyzwania w ochronie zdrowia - relacja z panelu eksperckiego konferencji STOMOZ i OPM - dlaszpitali.pl
Reklama

Aktualne problemy i wyzwania w ochronie zdrowia – relacja z panelu eksperckiego konferencji STOMOZ i OPM

Eksperci biorący udział w panelu dyskusyjnym zorganizowanym podczas I Konferencji „Praktyczne aspekty zarządzania jednostką ochrony zdrowia” wskazywali problemy oraz wyzwania, z którymi aktualnie mierzy się polska ochrona zdrowia.

Jako pierwszy głos zabrał Dariusz Rajczyk, prezes Zarządu Głównego STOMOZ. Zwrócił on uwagę na to, jak ważny jest wzajemny dialog oraz współpraca pomiędzy organizacjami zrzeszającymi osoby związane z sektorem medycznym: – Jako środowisko ochrony zdrowia musimy mówić o problemach i trzymać się razempodsumował prezes Rajczyk. Temat kontynuował Jan Krakowiak, prezes Poddębickiego Centrum Zdrowia. Podkreślał on, jak ważne są spotkania w gronie specjalistów, wymiana informacji, rozmowy o problemach i wspólne poszukiwanie rozwiązań.

Zdaniem Piotra Karnieja, członka zarządu Oddziału Dolnośląskiego STOMOZ, w ostatnim czasie coraz rzadziej sięga się po doświadczenia ekspertów. Mimo dużej liczby konferencji, kongresów i spotkań, w których nierzadko uczestniczą również przedstawiciele rządu, niewiele z prezentowanych podczas tych wydarzeń rozwiązań ma szansę zostać zrealizowanych w praktyce: – Bardzo dużo ustaw tworzonych jest w oderwaniu od rzeczywistości, od praktyki szpitalnejpodkreślał Karniej. Następnie prelegent zwrócił uwagę, że w języku angielskim funkcjonują dwa określenia polityki zdrowotnej: health policy, czyli długofalowy plan działania na rzecz społeczeństwa, jakiegoś celu zdrowotnego, realizowany ponad podziałami politycznymi, a także health politics, czyli chęć rządzenia, bycia u władzy. Prelegent rozważał, który z tych rodzajów polityki zdrowotnej realizowany jest w Polsce. – Jeżeli będziemy szli w drugim kierunku, nie dojdziemy za daleko. Chciałbym takiej polityki zdrowotnej, która będzie funkcjonowała ponad podziałami, będzie realizowała potrzeby pacjentów, doceniała i szanowała podmioty wykonujące działalność lecznicząpodsumował.

Ewa Książek-Bator, członek zarządu Polskiej Federacji Szpitali, na początku swojego wystąpienia podkreśliła, że aktualnie pojawia się coraz więcej zawiłości, które utrudniają pracę systemu ochrony zdrowia oraz brak jest w nim usystematyzowania, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje. – Wypuszczamy kolejne akty prawne, które sprawiają coraz więcej problemów, a tak naprawdę nie rozwiązują tych znanych nam już od latdodała. Panelistka zwróciła także uwagę na to, że infrastruktura szpitalna sprzed kilkudziesięciu lat nie spełnia obecnie żadnych wymogów, a zarówno pracownicy, jak i pacjenci powinni przebywać w godnych warunkach, dlatego tak istotne jest budowanie nowych obiektów i modernizacja istniejących.

Kwestię wpływu sektora prywatnego na jakość ochrony zdrowia poruszył Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. Sokołowski nawiązał do inicjatywy powstania ustawy o ochronie zdrowia, nad którą prace trwały już na początku tworzenia się sektora prywatnego, który wówczas reprezentował. Prelegent przyznał, że żadna partia nie była zainteresowana wzięciem pod uwagę tak kompleksowego, gotowego projektu. Kolejno przeszedł do roli sektora prywatnego w przeciwdziałaniu pandemii COVID-19. Sokołowski podkreślił, że szpitale prywatne udostępniły wówczas z dnia na dzień ponad 1000 łóżek, przeprowadzały również ok. 90% analiz.

Waldemar Malinowski, prezes zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych swoje wystąpienie rozpoczął analizą sytuacji kadrowej w szpitalach. Jak zauważył, w wielu POZ lekarze w przeciągu najbliższych 6-7 lat znajdą się w wieku emerytalnym. Ponadto, aktualnie przeważa tendencja do podejmowania pracy jednocześnie w kilku różnych placówkach, co wpływa na przywiązywanie mniejszej wagi do leczenia poszczególnych pacjentów. Malinowski zwrócił także uwagę na konsekwencje przesunięcia ustalenia stawek ryczałtu na 2023 rok. Na koniec dodał, że poprawa działania systemu zależy w dużej mierze od współpracy: – Wspólne działanie daje dwa razy lepsze wyniki. Może kiedyś przyjdzie taki czas, że będziemy bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłośćpodsumował.

Temat profilaktyki w ochronie zdrowia podjęła Iwona Mazur, prezes zarządu Oddziału Dolnośląskiego STOMOZ. Zwróciła ona uwagę na potrzebę reorientacji systemu ochrony zdrowia w kierunku profilaktyki i promocji zdrowia. Podkreśliła, że edukacja społeczeństwa jest kluczem do tego, żeby zacząć myśleć o profilaktyce i należałoby zaangażować w ten proces takie grupy zawodowe, jak np. absolwenci zdrowia publicznego: – Powinniśmy dołożyć należytej staranności o to, żeby (absolwenci zdrowia publicznego, przyp. red.) znaleźli się w systemie, żeby przejęli koordynację, prowadzili profilaktykę, edukowali dzieci w szkole. Jeśli zaczniemy pomagać rodzicom i uczyć dzieci, może nie będziemy mieli takiego naporu na szpitalestwierdziła.

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 5/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.