W Polsce brakuje elektronicznego rejestru przypadków sepsy - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW Polsce brakuje elektronicznego rejestru przypadków sepsy - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl
Reklama

W Polsce brakuje elektronicznego rejestru przypadków sepsy

Przykłady państw, które prowadzą rejestry sepsy i/lub uwzględniają sepsę w krajowych programach zdrowotnych:

  • Stany Zjednoczone (CDC – Centers for Disease Control and Prevention)
  • Wielka Brytania (NHS – National Health Service)
  • Australia (Australian Sepsis Network)
  • Kanada (Canadian Sepsis Network)
  • Niemcy (Deutsche Sepsis-Gesellschaft)
  • Holandia (Dutch Sepsis Registry)
  • Szwajcaria (Swiss Sepsis Network)
  • Dania (Danish Sepsis Database)
  • Szwecja (Swedish Registry of Intensive Care)

Jakie korzyści dałby elektroniczny rejestr sepsy w Polsce?

Wprowadzenie elektronicznego rejestru sepsy w Polsce miałoby wiele korzyści zarówno dla systemu opieki zdrowotnej, jak i pacjentów. Rejestr byłby ważny zwłaszcza z uwagi na:

  1. Monitorowanie występowania sepsy: Elektroniczny rejestr umożliwiłby wiarygodne monitorowanie liczby przypadków sepsy w Polsce, co pozwoliłoby na szybką identyfikację ewentualnych wzrostów zachorowań oraz podejmowanie działań prewencyjnych i naprawczych w odpowiednich obszarach.
  2. Ocenę skuteczności działań zapobiegawczych i leczniczych: Elektroniczny rejestr pozwoliłby na ocenę efektywności działań zapobiegawczych i interwencji terapeutycznych w zakresie sepsy. Dzięki temu możliwe byłoby doskonalenie strategii prewencyjnych oraz diagnostyki i leczenia na podstawie rzetelnych danych.
  3. Badania naukowe i rozwój wiedzy: Dane zgromadzone w rejestrze mogłyby być wykorzystywane do prowadzenia badań naukowych nad sepsą, co przyczyniłoby się do jej lepszego zrozumienia oraz opracowywania nowych, skuteczniejszych metod leczenia oraz prewencji.
  4. Edukację społeczną: Elektroniczny rejestr sepsy mógłby służyć jako narzędzie do zwiększenia świadomości społecznej na temat sepsy oraz jej skutków. Poprzez udostępnianie informacji o niej i strategiach profilaktycznych, rejestracja mogłaby przyczynić się do zmniejszenia liczby przypadków sepsy poprzez zwiększenie świadomości społecznej.

Informacje zgromadzone w rejestrze pozwolą przede wszystkim na uzyskanie rzetelnych danych dotyczących zachorowalności na sepsę i wyników jej leczenia w naszym kraju. Dane takie są niezbędne do planowania i wdrażania skutecznych interwencji w ochronie zdrowia – zgodnie z dewizą, że jeśli czegoś nie mierzysz, to nie możesz tego poprawić. Dzięki wiarygodnym danym możliwe będzie wypracowanie optymalnej strategii opieki medycznej w sepsie, w tym jej szybkiego rozpoznawania i terapii, co powinno zmniejszyć śmiertelność i ograniczyć powikłania zauważa prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, kierownik Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej w Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”.

Wprowadzenie elektronicznego rejestru sepsy w Polsce będzie przełomowym krokiem w poprawie opieki zdrowotnej nad pacjentami w tym zagrażającym życiu stanie oraz w skutecznej prewencji i zwalczaniu. Niestety wciąż nie wiadomo, kiedy powstanie w Polsce elektroniczny rejestr przypadków sepsy.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Rusza projekt pilotażowy Planu Eliminacji HCV w Polsce

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.