W Polsce brakuje elektronicznego rejestru przypadków sepsy - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plW Polsce brakuje elektronicznego rejestru przypadków sepsy - dlaszpitali.pl
Reklama

W Polsce brakuje elektronicznego rejestru przypadków sepsy

opm-dlaszpitali-rejestr-sepsy
fot. iStock

Mimo zaleceń WHO, w Polsce nadal brakuje elektronicznego rejestru przypadków sepsy. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku na sepsę umiera aż 11 mln osób. Co 2,8 sekundy ktoś na świecie umiera z powodu sepsy. Szczególnie narażone są dzieci, kobiety w ciąży, a także osoby starsze.

Polski system ochrony zdrowia bagatelizuje sepsę, nie stosując się do międzynarodowych wytycznych.

Diagnostyka sepsy w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Objawy sepsy są niecharakterystyczne, w początkowej fazie często bagatelizowane, a co za tym idzie – rozpoznanie często następuje zbyt późno.

Z każdą godziną sepsy wzrasta ryzyko zgonu chorego. Gdy dojdzie do rozwoju wstrząsu septycznego śmiertelność przekracza 40%. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie oraz jak najszybsze rozpoczęcie odpowiedniego leczenia, w tym zastosowanie antybiotykoterapii o szerokim spektrum podkreśla prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, kierownik Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej w Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”.

Sepsę ma co trzeci pacjent trafiający na intensywną terapię

W Polsce dane dotyczące zapadalności na sepsę wciąż są niedoszacowane, ze względu na brak elektronicznego rejestru sepsy. Niektóre źródła podają ok. 35 tys. zakażeń rocznie, inne informują o 100 tys. przypadków. Przeprowadzone badania prof. Andrzeja Küblera wskazują, że sepsę ma co trzeci pacjent trafiający na intensywną terapię. Sepsa może dawać różnorodne objawy. Jest stanem zagrożenia życia, do którego dochodzi na skutek dysfunkcji narządów spowodowanej nieprawidłową odpowiedzią organizmu na zakażenie. Należy pamiętać, że sepsa znajduje się na 3 miejscu pod względem przyczyny zgonu, zaraz po chorobach układu krążenia i nowotworach. Dlatego od razu pojawia się pytanie: skąd wynika powstałe zaniedbanie i bagatelizowanie tak częstej przyczyny zgonów w polskim systemie opieki zdrowotnej?

Od wielu lat autorytety medyczne, w tym prof. Kübler i jego Stowarzyszenie na rzecz Badania i Leczenia Sepsy „Pokonać Sepsę” apelują do resortu zdrowia o podjęcie działań w celu podniesienia skuteczności rozpoznawania i leczenia sepsy, takich jak m.in.: powołanie zespołu eksperckiego przy Ministerstwie Zdrowia ds. opracowania narodowej strategii walki z sepsą, wprowadzenie do systemu opieki zdrowotnej jedenastej rewizji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11), która zawiera odpowiednie kodowanie sepsy, wprowadzenie krajowego rejestru przypadków sepsy, standaryzację diagnostyki sepsy oraz podnoszenie świadomości społecznej na temat sepsy. Jak dotąd, apele te nie przyniosły żadnego skutku. Mamy nadzieję, że zeszłoroczny finał WOŚP pod hasłem „chcemy wygrać z sepsą”, który wprowadził ten temat do szerszej świadomości pomoże zmienić tę sytuację” dodaje prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, kierownik Zakładu Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej w Instytucie „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”.

Wiele państw dostosowało już swój system zdrowotny do międzynarodowych standardów WHO

Wiele państw członkowskich, zarówno w Europie, jak i w dalszych zakątkach świata – już dawno dostosowało swój system zdrowotny do międzynarodowych standardów WHO. Elektroniczne rejestry sepsy są standardem w wielu krajach. Dostępność, zakres i sposób prowadzenia mogą różnić się w zależności od lokalnych uwarunkowań zdrowotnych, systemów opieki oraz innych czynników. Rejestry najczęściej prowadzone są w formule centralnej, ale także na poziomie regionalnym lub szpitalnym. Najważniejszy jest jednak sam fakt uwzględniania sepsy w elektronicznych rejestrach, które pozwalają na precyzyjne określenie epidemiologii sepsy i związanego z nią ryzyka, oddziałując równocześnie na sprawność i jakość przeprowadzanej diagnostyki i leczenia, a tym samym prowadząc do poprawy jakości opieki medycznej.

Czytaj też: Rola technologii medycznych w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.