Nowoczesne urządzenie do radioterapii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plNowoczesne urządzenie do radioterapii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy - dlaszpitali.pl
Reklama

Nowoczesne urządzenie do radioterapii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy

opm-dlaszpitali-centrum-onkologii-w-bydgoszczy
fot. bydgoszcz.pl

We wtorek (14.05) w Centrum Onkologii w Bydgoszczy otwarto Pracownię Linac-MR z akceleratorem zintegrowanym z tomografem rezonansu magnetycznego, umożliwiającym dokładniejszą radioterapię zmian nowotworowych. To pierwsze w Polsce i czwarte w Europie takie specjalistyczne urządzenie.

Zintegrowanie akceleratora radioterapeutycznego z tomografem rezonansu magnetycznego pozwala na obserwację subtelnych zmian nowotworowych przy pomocy wysokiej rozdzielczości obrazów i na bieżąco modyfikowanie parametrów promieniowania w trakcie terapii (radioterapia adaptacyjna). Technika znajdzie zastosowanie u pacjentów, w przypadku których tkankę nowotworową bardzo trudno odróżnić od prawidłowej bądź względnie szybko zmienia się jej położenie lub kształt.

Aparat przeznaczony do konkretnych rodzajów nowotworów

Dyrektor Centrum Onkologii prof. Janusz Kowalewski podkreślił, że aparat przeznaczony jest szczególnie w przypadku napromieniania nowotworów gruczołu krokowego czy pęcherza moczowego, gdzie trzeba liczyć się z ryzykiem przemieszczania się guza w czasie.

– To, co zaplanujemy na początku, po 15, 20 czy 30 minutach trwania seansu napromieniania może być nieco nieaktualne. Guz może przemieścić się na skutek perystaltyki jelit, wypełniania się pęcherza moczowego, głębszego czy krótszego oddychania. Ten aparat pozwala śledzić cel w sposób ciągły. W związku z tym nie ma czegoś takiego, jak napromieniowanie niepotrzebnych, czyli zdrowych struktur czy też zbyt mała dawka promieniowania, która nie musi być skuteczna do zwalczenia guza nowotworowego – powiedział dyrektor.

Bezpieczna alternatywa

Prof. Kowalewski zaznaczył, że zastosowanie aparatu pozwala na optymalizację napromieniania, a także sprawia, że skraca się czas radioterapii i jest ona bezpieczniejsza. Dodał też, że tej formy leczenia – terapii adaptacyjnej będą mogli skorzystać między innymi pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie chcą lub mogą być operowani.

Wykorzystanie nowo zakupionego urządzenia do leczenia chorych ma rozpocząć się za kilka tygodni.

Centrum Onkologii w Bydgoszczy rocznie przeprowadza około 6 tys. seansów radioterapii, czyli około 200 dziennie. Według założeń z wykorzystaniem akceleratora zintegrowanego z tomografem rezonansu magnetycznego wykonywanych będzie kilkanaście seansów dziennie.

Umowa na zakup akceleratora zintegrowanego z tomografem rezonansu magnetycznego UNITY została zawarta w kwietniu 2023 r. Jego koszt to prawie 50 mln zł, z czego 80 proc. stanowiły środki Centrum Onkologii.

Źródło: Nauka w Polsce

Czytaj też: Nowoczesny apart do RTG w dziecięcym szpitalu w Bielsku-Białej

Komentarze

Sklep

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

Zarządzanie jakością w diagnostyce obrazowej – praktyczne aspekty

175,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2025 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2025 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

60,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.