Ustawa o badaniach klinicznych już wkrótce? - dlaszpitali.pl

Ustawa o badaniach klinicznych już wkrótce?

opm-dlaszpitali-ustawa-o-badaniach-klinicznych-juz-wkrotce
fot. iStock

Sfinalizowaliśmy na etapie rządowym prace dotyczące ustawy o badaniach klinicznych i z 99-procentowym prawdopodobieństwem będzie przyjmowana na najbliższej Radzie Ministrów – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

W czwartek, 17 listopada w Warszawie w konferencji Agencji Badań Medycznych (ABM) „Agencja Badań Medycznych – impuls dla rozwoju nauki, zdrowia i innowacji” wziął udział m.in. szef MZ Adam Niedzielski. Głównym tematem wydarzenia były kierunki rozwoju systemu ochrony zdrowia, badań klinicznych i terapii personalizowanych, rola Polskiej Sieci Badań Klinicznych i 3-Seas Cancer Initiative.

Sfinalizowaliśmy na etapie rządowym prace dotyczące ustawy o badaniach klinicznych i z 99-procentowym prawdopodobieństwem będzie na najbliższej Radzie Ministrów przyjmowana. Potem czeka już nas część parlamentarna uchwalania ustawyzapowiedział na konferencji szef MZ.

Prezes ABM Radosław Sierpiński dodał, że ustawa ta jest „pewną klamrą naszej działalności, która harmonizuje Polskę z prawodawstwem europejskim.” Według niego jest to długo wyczekiwany akt, wypracowany w pewnym konsensusie z ośrodkami akademickimi, pacjentami, ale też z branżą. Sierpiński wyraził nadzieję, że ustawa zacznie obowiązywać od początku 2023 r.

Niedzielski zarysował też sytuację polskiego systemu opieki zdrowia. Wśród wyzwań wskazał na coraz szybciej starzejące się społeczeństwo.

Struktura społeczna będzie coraz bardziej się zmieniała w kierunku zwiększenia średniej wieku w naszej populacji ocenił szef MZ. Dodał, że – Polska, niestety, jest tym społeczeństwem, szczególnie w Europie, które będzie w najbardziej dynamiczny sposób zwiększało średnią wieku.

Zaznaczył, że „będzie to wyzwanie dla całego systemu polityki społecznej, socjalnej i dla sektora medycznego”.

Zwrócił uwagę, że wraz ze starzeniem się społeczeństwa będzie w kraju „rosło zjawisko wielochorobowości powiązanej ze zwiększającym się katalogiem chorób cywilizacyjnych, które – jak ocenił – nasze społeczeństwo dotyka w bardzo poważny sposób”. Wśród nich wymienił otyłość i związane z nią konsekwencje w postaci chorób kardiologicznych, diabetologicznych i onkologicznych.

Jak zaznaczył szef MZ, „w obliczu małych zasobów i ogromnego zapotrzebowania na usługi medyczne potrzebna jest technologia i rozwój technologiczny – innowacje, impulsy z tym związane, szybkie przekładanie innowacji do publicznego systemu opieki zdrowotnej”.

Podkreślił, że „Agencja Badań Medycznych ma być jednym z tych impulsów do rozwoju technologii medycznych w kraju”.

Zaznaczył, że istotne są projekty badawcze, które w ramach konkursów są przyznawane przez Agencję Badań Medycznych. – Mamy 2 mld zł przeznaczone na ok. 170 projektów, więc mówimy o potężnym impulsie, kole zamachowym dla zaaktywizowania myślenia o innowacjachpowiedział minister.

Czytaj też: Przeszczepy mikrobioty jelitowej szansą na usprawnienie leczenia niektórych schorzeń?

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

39,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2022 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2022 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.