Ustawa o badaniach klinicznych już wkrótce? - Strona 2 z 2 - dlaszpitali.pl

Ustawa o badaniach klinicznych już wkrótce?

Mówiąc o strukturze tematów konkursowych, szef MZ wskazał biotechnologię, badania CATI i systemy sztucznej inteligencji. – Przekrój tematów realizowanych przez agencję jest pełny, co daje nadzieję, że będziemy mogli w sposób zrównoważony zajmować się technologią, nie tylko wybierając jeden wąski zakres, który da ten impuls, ale mając poczucie, że w każdej dziedzinie wykonujemy aktywnościpowiedział Niedzielski.

Poinformował, że „jest 50 tys. pacjentów biorących udział w badaniach klinicznych”. – Dzięki tym badaniom otrzymują oni możliwość, pewną nadzieję leczenia chorób, które – jeśli chodzi o technologie – nie mają jeszcze wystarczającego zabezpieczeniapowiedział szef MZ.

Prezes ABM Radosław Sierpiński powiedział, że w jego ocenie kierowana przez niego instytucja „coraz częściej zaczyna wyznaczać trendy, jeżeli chodzi o postęp naukowy, postęp kliniczny w rozwoju nauk medycznych w Polsce.”

Badania kliniczne, badania naukowe stają się integralną częścią systemu ochrony zdrowia. (…) Bez badań klinicznych nie ma nowoczesnego systemu ochrony zdrowia, nie ma nowych technologii, które mogą dostarczane być do pacjentówpodkreślił.

Myślę, że istotna jest w naszej działalności (…) integracja, konsolidacja czy animacja środowiska zrzeszonego wokół ABM – mam na myśli najlepszych polskich badaczy, najlepsze ośrodki akademickie instytutywyliczał. Mówił też o współpracy z naukowcami z całego świata.

Chcemy, żeby Polska była atrakcyjnym ekosystemem do prowadzenia badań klinicznych, mam na myśli te komercyjne i niekomercyjnezaznaczył.

Prezes ABM mówił też o restauracji polskiego przemysłu farmaceutycznego i o bezpieczeństwie lekowym.

W ciągu ostatnich tygodni rozstrzygnęliśmy konkurs dedykowany produktom generycznym. Polskie znakomite firmy farmaceutyczne będą miały okazję rozwijać innowacyjne postaci swoich lekówzapewnił. Podkreślił, że to początek realizacji większego planu – rządowego planu rozwoju biotechnologii, który na najbliższą dekadę będzie miał wsparcie na poziomie 2 mld zł.

Chcemy, żeby w Polsce powstały centra medycyny cyfrowej, bo wierzymy, że digitalizacja medycyny, postęp cyfrowy jest fundamentalny i że (…) technologia przełoży się na opiekę nad pacjentami powiedział Sierpiński. Wyraził nadzieję, że w 2023 r. powstanie 10 takich ośrodków.

W czasie konferencji wręczono po raz pierwszy nagrody prezesa ABM „Medycyna jutra”. Prezes agencji mówił, że w kolejnych latach przewidziano więcej kategorii. Sierpiński dodał, że przy wyborze laureatów zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji. W kategorii instytucja laureatem został Gdański Uniwersytet Medyczny, w kategorii główny badacz – pediatra i specjalistka onkologii i hematologii dziecięcej prof. Anna Raciborska kierująca Kliniką Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Dzieci i Młodzieży w Instytucie Matki i Dziecka, a w kategorii organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Polskiej Grupy ds. Leczenia Białaczek u Dorosłych.

Źródło: PAP Nauka w Polsce/ autorzy: Szymon Zdziebłowski, Magdalena Gronek

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

39,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.