Tony odpadów po pandemii – ogromne zapotrzebowanie na ŚOI dlaszpitali.plTony odpadów po pandemii – ogromne zapotrzebowanie na ŚOI

Tony odpadów po pandemii

opm-dlaszpitali-tony-odpadow-po-pandemii-soi
fot. iStock

W związku z pandemią SARS-CoV-2 zapotrzebowanie na medyczne środki ochrony indywidualnej zwiększyło się od marca 2020 r. aż o 300-400% – i nadal rośnie, powodując problemy w łańcuchach dostaw i negatywnie wpływając na środowisko naturalne.

W takiej sytuacji zmiana polityki zakupowej szpitali i władz wydaje się niezbędna. Odpowiadając na rosnący popyt i obawy dotyczące jakości ŚOI, azjatycki producent – firma AFC, wprowadza na rynek odzież medyczną wielokrotnego użytku.

Pandemia SARS-CoV-2 całkowicie zmieniła globalne zapotrzebowanie na środki ochrony indywidualnej (ŚOI). Jak wynika ze wstępnych badań opublikowanych przez International Finance Corporation, popyt na medyczne ŚOI wśród konsumentów i w zakładach pracy niezwiązanych ze służbą zdrowia wzrósł od początku kryzysu o 300-400%. Co więcej, prognozy wskazują, że będzie rosnąć jeszcze do 2022 r. – na skutek utrzymania na całym świecie zaleceń dotyczących noszenia maseczek, a także z uwagi na niemożliwe do przewidzenia zmiany w zakresie polityk rządowych.

1,6 mln ton biomedycznych odpadów – a popyt coraz większy

Prognozy rynkowe z lipca 2021 r. przewidują, że popyt na fartuchy chirurgiczne, które stanowią jeden z największych segmentów rynku medycznych ŚOI, będzie dominował w krajach rozwiniętych aż do 2028 r. Do 2025 r. udział fartuchów jednorazowych w całym rynku fartuchów ma wynieść aż 71%. Obawy o ciągłość dostaw produktów z włóknin kompozytowych pozostają zatem aktualne. Z drugiej strony, utrzymujące się wysokie zapotrzebowanie na tego typu artykuły zwiastuje dalszy, trudny do zmierzenia wpływ na środowisko naturalne, którego efekty będziemy zapewne obserwować jeszcze na długo po opanowaniu kryzysu.

W marcu 2020 r. globalne łańcuchy dostaw uległy przeciążeniu, a szpitale i kliniki mierzyły się z brakami ŚOI. Od tamtej pory produkcja określonych produktów medycznych, jak np. jednorazowych maseczek i fartuchów chirurgicznych, wzrosła odpowiednio o 1200% i 200%. Jednocześnie wysokiej jakości fartuchy chirurgiczne wciąż są trudno dostępne, a w najbardziej dotkniętych pandemią krajach Europy, takich jak Wielka Brytania, ich ceny jednostkowe wzrosły blisko 14-krotnie. W konsekwencji mamy dziś do czynienia z ogromną masą niezagospodarowanych, biomedycznych odpadów z tworzyw sztucznych. Według szacunków od początku pandemii na całym świecie wytwarza się ich już 1,6 miliona ton dziennie!

Sonda z listopada 2020 r. z udziałem 32 ekspertów i liderów organizacji międzynarodowych wykazała, że to właśnie rekomendowane przez nich ŚOI wielokrotnego użytku i materiały samodezynfekujące mogą być główną siłą napędową ulepszeń w sektorze opieki zdrowotnej.

Szum wokół cen ŚOI przyciągnął na rynek nowych graczy, chcących uczestniczyć w globalnym łańcuchu dostaw. Szacuje się, że w 2020 r. 40-50% ŚOI zostało wyprodukowanych właśnie przez nowych producentów. W związku z przyspieszonymi procesami testowania i ograniczonymi możliwościami w tym zakresie, pojawiły się obawy dotyczące jakości tych produktów.

Rozwiązanie dobre dla lekarzy i dla środowiska

Na całym świecie wzrasta liczba przeprowadzanych operacji chirurgicznych. W związku z tym wysoki wskaźnik zakaźności SARS-CoV-2 ma szczególne znacznie dla anestezjologów i lekarzy intensywnej opieki, którzy uczestniczą w wielu procedurach narażających ich na kontakt z uwalnianych w czasie zabiegów cząstek i płynów ogólnoustrojowych. Produkty AFC są odporne na przenikanie zanieczyszczeń podczas operacji chirurgicznych, zapewniając ochronę personelu medycznego pracującego na szpitalnych oddziałach ratunkowych i oddziałach intensywnej terapii – aż do 75 czyszczeń. Co więcej, barierowe tkaniny chirurgiczne AFC są testowane w taki sposób, aby nawet po 75-krotnym praniu i sterylizacji zagwarantować doskonałą wodoodporność wynoszącą 69,3 cmH2O, co spełnia normę EN13795. Mimo że możliwość wielokrotnego wykorzystania produktów nie jest wymagana przez normę EN13795, firma AFC wdraża tę funkcję z myślą o ochronie środowiska naturalnego.

Źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Program rehabilitacji po COVID-19

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 3/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.