Szybki i bezpieczny transfer wyników badań obrazowych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSzybki i bezpieczny transfer wyników badań obrazowych - dlaszpitali.pl
Reklama

Szybki i bezpieczny transfer wyników badań obrazowych

opm-transfer-wynikow-badan-ai
fot. iStock

Medtransfer to nowa platforma internetowa skierowana do pacjentów, która pozwala na przesyłanie wyników badań w sposób bezpieczny i szybki – przez internet. Jest to rozwiązanie przydatne nie tylko dla pacjentów, lecz także dla lekarzy, szpitali i prywatnych klinik. Oprócz transferu plików, umożliwia ich przeglądanie i analizę. 

Platforma Medtransfer pozwala pacjentom na przesyłanie cyfrowych wyników badań obrazowych bez wychodzenia z domu oraz wspomaga lekarzy w ich analizie dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. 

Wyniki rezonansu czy mammografii to zwykle bardzo duże pliki, których nie da się przesłać mailem. Najczęściej trzeba dostarczyć je do lekarza osobiście albo pocztą lub kurierem, tylko że to nie jest ani wygodne, ani szybkie, ani bezpieczne. Szczególnie w ostatnich miesiącach, w czasie pandemii koronawirusa wyjaśnia Innocenta Dźwierzyńska, pomysłodawczyni i założycielka platformy. Przez Medtransfer wyniki można wysłać w kilka minut, a lekarz może od razu odczytać je na platformie. 

Wyniki badań bezpieczne w chmurze

Podstawową funkcjonalnością platformy Medtransfer jest przesyłanie danych w chmurze. 

Medtransfer to platforma oparta na chmurze. Oznacza to, że nasi użytkownicy mają zdalny dostęp do wyników swoich badańtłumaczy Artur Olechowski, dyrektor zarządzający w Codete, krakowskiej firmie informatycznej odpowiedzialnej za technologiczną stronę projektu. Warto wspomnieć, że wszystkie dane przechowywane i przesyłane za pośrednictwem Medtransfer, są w pełni zabezpieczone.

Dzięki wykorzystaniu tej technologii, pacjenci mogą udostępnić lekarzowi swoje wyniki badań, takich jak rezonans magnetyczny czy USG, korzystając z tymczasowego linku. Dostęp do plików jest chroniony kodem. 

Dostęp do wyników przesyłanych przez Medtransfer ma tylko lekarz, któremu pacjent udostępnia link oraz jednorazowy kod, i to pacjent decyduje o tym, jak długo ten link będzie aktywny – uzupełnia Grzegorz Śmiałek, dyrektor zarządzający w Codete. 

Bez papieru, płyt CD i poczty

Przesyłanie wyników badań to jednak nie wszystko. Platforma Medtransfer umożliwia też ich wygodne przeglądanie i analizę w przeglądarce internetowej. Dzięki temu lekarze nie muszą pobierać dużych plików na swój komputer, odtwarzać ich z płyt CD, czy szukać skanów w dokumentacji pacjenta. 

Medtransfer ułatwia nie tylko wysyłanie wyników badań radiologicznych, ale ułatwia również ich analizę. W platformę wbudowana jest zaawansowana przeglądarka obrazów, która działa szybko nawet dla dużych plików, jakimi są skany rezonansu magnetycznego. Działa online, nie wymaga wgrywania na twardy dysk komputera dodatkowego oprogramowania – opowiada dr n. med. Jacek Furtak, neurochirurg, jeden z pierwszych lekarzy, którzy mieli okazję pracować z aplikacją Medtransfer. 

Celem platformy jest uprościć proces transferu i analizy badań obrazowych, by zaoszczędzić czas zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Mniej czasu spędzonego na wyszukiwaniu czy pobieraniu wyników badań to więcej czasu, który można poświęcić pacjentowi. W dodatku jest to rozwiązanie łatwo dostępne. 

Poza podstawową funkcjonalnością, udostępniamy również narzędzia lekarzom, by zoptymalizować ich czas pracy. Obecnie wiele procedur, szczególnie tych przedoperacyjnych, jest wykonywanych w sposób manualny lub za pomocą narzędzi, które są dość drogie i są dostępne tylko w niektórych szpitalach. Dzięki naszemu narzędziu lekarze mają dostęp do tych funkcjonalności za pomocą jednego kliknięcia – mówi dr Karol Przystalski, dyrektor ds. technologii w Codete.

Realne oszczędności i lepsza opieka nad pacjentem

Korzystanie z platformy Medtransfer może przynieść wymierne korzyści nie tylko lekarzom indywidualnie, ale całym placówkom medycznym, takim jak szpitale czy prywatne ośrodki zdrowia. Przechowywanie wyników badań w chmurze, zamiast na płytach CD czy w archiwach, pozwala między innymi na zmniejszenie kosztów. 

Choć stworzona z myślą o pacjentach, aplikacja Medtransfer w sposób istotny wpływa na działalność szpitala. Dziesiątki tysięcy badań wykonywanych rokrocznie, dla których nie musimy korzystać z płyty CD jako nośnika danych, to realna oszczędność. To również olbrzymie ułatwienie, jeśli chodzi o przechowywanie dokumentacji medycznej wymienia Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. A co najważniejsze, i co powinno być przedmiotem naszej szczególnej troski, to właściwa ochrona środowiskadodaje.

Wdrożenie nowoczesnych rozwiązań cyfrowych to krok w kierunku coraz lepszej opieki nad pacjentami. To wyjście naprzeciw potrzebom pacjentów, dla których częste wizyty osobiste w placówce są wyzwaniem, na przykład ze względu na przebyte urazy, które utrudniają im poruszanie się, czy obniżoną odporność. 

W naszym centrum medycznym staramy się być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technologicznymi, aby zapewnić coraz to lepszą opiekę medyczną nad naszymi pacjentami. Dlatego też platforma Medtransfer od razu zwróciła moją uwagę. Nasi pacjenci często po urazach, ze zmianami zwyrodnieniowymi mają ograniczone możliwości poruszania się. Dzięki Medtransfer nie muszą ponownie odwiedzać naszego centrum medycznego przekonuje lek. Krzysztof Miśkowiec z centrum medycznego Ortotop. Wystarczy dostęp do sieci, i dzięki jednemu-dwóm kliknięciom, są w stanie przesłać badania diagnostyczne bezpośrednio do mnie. A ja, dzięki dostępowi do sieci, jestem w stanie te badania odczytać i zinterpretować. 

Sztuczna inteligencja w służbie medycyny

Szybkie przesyłanie i analiza wyników badań radiologicznych w chmurze to nie jedyne usprawnienie w procesie diagnostyki, które oferuje system. Rozwiązania z zakresu AI, czyli sztucznej inteligencji (ang. artificial intelligence), pomogą lekarzom w ocenie otrzymanych od pacjentów wyników. 

Wykorzystujemy do tego metody sztucznej inteligencji oraz przetwarzania obrazów. Typowymi metodami uczenia maszynowego są sieci neuronowe, głębokie sieci neuronowe, oraz SVM. Poza tym wykorzystujemy również metody przetwarzania obrazów, na przykład binaryzacjęwyjaśnia Karol Przystalski. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać ostateczną diagnozę lub zweryfikować charakter nowotworu. 

Testy platformy już trwają. Biorą w nich udział m.in. eksperci ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy ocenią zarówno już istniejące, jak i dopiero rozwijane funkcjonalności systemu. Pacjenci mogą korzystać z platformy bezpłatnie. 

Testy platformy wystartowały

Testy platformy w placówkach medycznych już trwają. Biorą w nich udział m.in. eksperci ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy ocenią zarówno już istniejące, jak i dopiero rozwijane funkcjonalności systemu.

Podstawową funkcjonalność platformy, czyli przesyłanie i odbieranie wyników badań obrazowych w formacie DICOM, przetestować może każdy. Wystarczy wejść na stronę medtransfer.pl, następnie zaznaczyć wymagane zgody, wgrać wybrane pliki, ustawić ich dostępność i podać dane kontaktowe odbiorcy. System wygeneruje specjalny link, który prześle na dane odbiorcy wraz z kodem PIN, umożliwiającym dostęp do plików. Do końca roku można korzystać z tej opcji bezpłatnie.

Źródło: mat. prasowe

Czytaj także: Rezonans magnetyczny wspomagany sztuczną inteligencją

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.