Rezonans magnetyczny wspomagany sztuczną inteligencją - dlaszpitali.pl

Rezonans magnetyczny wspomagany sztuczną inteligencją

opm-sztuczna-inteligencja-rezonans-magnetyczny
fot. iStock

Dzięki połączeniu techniki rezonansu magnetycznego oraz możliwości sztucznej inteligencji można będzie usprawnić diagnozowanie urazów ścięgna Achillesa, które należą do najczęstszych urazów ortopedycznych. Dzięki temu obrazowanie ścięgna rezonansem magnetycznym skraca się do kilku minut, zaś samo generowanie opisu ma być kwestią sekund.

Osiągnięcie to zaprezentował na konferencji prasowej „INNO THINKING” w Instytucie Fizyki PAN, Bartosz Borucki – kierownik laboratorium R&D na Uniwersytecie Warszawskim. Jak zaznaczył, aparatura do badań obrazowych potaniała i już jej nie brakuje, limity badań obrazowych przestały obowiązywać i lekarze zlecają ich coraz więcej. Problemem jest natomiast opisanie uzyskanych obrazów. Brakuje radiologów, toteż czas oczekiwania na opis się wydłuża.

O ile nietypowe i skomplikowane patologie wymagają i nadal będą wymagały oceny doświadczonego radiologa, odciążenie specjalistów przy ocenianiu wyników prostych, rutynowych badań wydaje się niezbędne.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zajęli się ścięgnem Achillesa. Jak sama nazwa wskazuje, to największe z ludzkich ścięgien jest słabym punktem nie tylko w przypadku wyczynowych sportowców.

Jak podają organizatorzy w komunikacie prasowym, samych tylko zerwań ścięgna Achillesa odnotowuje się w USA i Europie około 200 rocznie na 1 mln ludności. Każdy taki przypadek wymaga diagnostyki – w Polsce skanuje się około 14 000 ścięgien Achillesa rocznie.

Diagnostyka oparta na obrazowaniu medycznym otwiera nowe możliwości w zakresie leczenia oraz doboru optymalnych metod rehabilitacji pourazowej lub pooperacyjnej przekonuje Bartosz Borucki, cytowany w przesłanym komunikacieJuż dziś stworzyliśmy rozwiązanie do oceny ścięgna Achillesa, które wprowadza automatyzację, umożliwiającą tworzenie obiektywnych ocen radiologicznych w oparciu o wykorzystanie sztucznej inteligencji. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie. Jesteśmy przekonani, że nasz projekt wyznaczy nowe kierunki rozwoju diagnostyki obrazowej w ortopedii i medycynie sportowej, i usprawni czas oraz skuteczność stawianych diagnozdodał.

Dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji (tak zwane sieci głębokie) obrazowanie ścięgna Achillesa rezonansem magnetycznym skraca się z około pół godziny do kilku minut, zaś samo generowanie opisu to kwestia sekund.

Projekt Smarter Achilles MRI objęty jest obecnie pracami przedwdrożeniowymi, jeśli uzyska odpowiedni certyfikat, może zostać skomercjalizowany i wprowadzony na rynek już wkrótce. Program może zostać zintegrowany z istniejącymi programami dla radiologów. Także inne urazy ortopedyczne – na przykład więzadeł kolanowych – mogłyby być oceniane przez sztuczną inteligencję, wspomagając radiologów w ich codziennej pracy (ale ich nie zastępując). 

Paweł Wernicki

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także: Polska ochrona zdrowia potrzebuje sztucznej inteligencji

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 6/2022

39,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2023 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.