RSQ HOLO - wirtualna rzeczywistość wspiera lekarzy ortopedów dlaszpitali.plRSQ HOLO - wirtualna rzeczywistość wspiera lekarzy ortopedów
Reklama

Wirtualna rzeczywistość wspiera lekarzy w innowacyjnych zabiegach ortopedycznych

OPM_6_22_RSQ HOLO_Wirtualna_rzeczywistosc_wspiera_lekarzy_w_innowacyjnych_zabiegach_ortopedycznych_istock-1263917427
fot: iStock

Kilkadziesiąt operacji z użyciem okularów rozszerzonej rzeczywistości RSQ HOLO przeprowadzili lekarze z kliniki Rehasport w Poznaniu. Pochodząca z Polski technologia RSQ HOLO ma na celu poprawę bezpieczeństwa i zwiększenie dokładności, a także skuteczności zabiegów chirurgicznych.

Dzięki okularom rzeczywistości rozszerzonej RSQ HOLO chirurg poprzez gesty dłoni spogląda na hologram operowanego miejsca, może obrócić go i umieścić w dowolnym miejscu w przestrzeni. Ponadto może zmienić jego rozmiar, a nawet zajrzeć do dokumentacji medycznej. Cały proces odbywa się za pomocą gestów człowieka, bez dotykania klawiatury lub myszki. 

Innowacyjna technologia RSQ HOLO

Gdy mam do czynienia z większymi uszkodzeniami, złamaniami wieloodłamowymi, to system RSQ HOLO poprawia kontrolę i wyobrażenie o lokalizacji przemieszczonych odłamów mówi prof. Przemysław Lubiatowski z Rehasport, prekursor stosowania okularów w Polsce, dodając, że korekcja kości pod kontrolą holograficznych obrazów znacząco zwiększa precyzję. – Wykorzystujemy tę technologię przynajmniej raz w tygodniu, zwykle znacznie częściej. Dziś nie wyobrażam sobie artroskopii łokcia bez hologramu tego łokcia przed oczami podsumowuje.
Chcąc skorzystać z innowacyjnej technologii RSQ HOLO, lekarz przechodzi krótkie i bardzo intuicyjne szkolenie. Następnie wgrywa do aplikacji obrazy tomografii komputerowej, na podstawie, których powstają wizualizacje VR. RSQ HOLO bazuje na technologii Microsoft HoloLens (gogle) oraz oprogramowaniu przygotowanym przez spółkę RSQ Technologies. Za pomocą specjalnych gogli, wyposażonych w procesor i system czujników, HoloLens pozwala wyświetlać holograficzne projekcje osadzone w realnej przestrzeni. Widać wtedy obiekty 3D oraz zdjęcia, które można dowolnie przesuwać, by nie zasłaniały pola widzenia. Gogle mapują przestrzeń wokół osoby korzystającej z nich, dzięki temu określają jej pozycję w owej przestrzeni, a także ruchy dłoni. Wykorzystanie technologii hologramu pozwala dostać się do trudno dostępnych miejsc, na przykład przy endoprotezie barku czy artroskopii z rekonstrukcją kości. 
RSQ HOLO to system, który umożliwia jeszcze bardziej precyzyjne planowanie zabiegu i znacząco wpływa na przebieg operacji. Jesteśmy przekonani, że takie rozwiązanie wpłynie na oblicze ortopedii, a sama technologia: chirurgii ogółem mówi dr hab. n. med. Tomasz Piontek, ortopeda Rehasport.

Czytaj też: Śląski szpital jako pierwszy w Polsce dysponuje dwoma robotami chirurgicznymi

Komentarze

Reklama

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.