Popularność AI w polskich placówkach medycznych
Oparte na algorytmach sztucznej inteligencji innowacje odgrywają coraz większą rolę nie tylko w przemyśle, ale również w polskich placówkach medycznych – wynika z opublikowanego właśnie przeglądu „AI to nie sci-fi”. Wśród partnerów publikacji są z jednej strony światowi giganci, a z drugiej obiecujące i prężnie działające polskie startupy.
Nowoczesne rozwiązania to dla lekarzy i pielęgniarek znacznie więcej niż dodatkowe narzędzia pracy, a dla pacjentów to szansa na dłuższe życie i poprawę zdrowia. Nic więc dziwnego, że zorientowane na rozwój i zaspokojenie potrzeb zdrowotnych pacjenta placówki medyczne coraz częściej sięgają po innowacje oparte na sztucznej inteligencji.
AI to przyszłość medycyny
Przykłady takich wdrożeń zostały zaprezentowane w przeglądzie „AI to nie sci-fi”, który ujrzał właśnie światło dzienne. Co ważne, publikacja dostarcza nie tylko informacji o konkretnych rozwiązaniach, ale również o realnych korzyściach dla pacjentów, placówki medycznej, personelu medycznego czy wreszcie dla całego systemu opieki zdrowotnej. Zawiera również wskazówki dla kolejnych wdrożeń.
– Sztuczna inteligencja w zdrowiu nie jest sferą planów ani marzeń. To rzeczywistość, a zarazem ogromna szansa na skuteczniejsze leczenie pacjentów i efektywniejsze funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.
W praktyce oznacza to szybszą i dokładniejszą diagnostykę, wdrożenie właściwego leczenia, a także optymalizację zasobów i kosztów – zauważa inicjatorka przeglądu „AI to nie sci-fi”, liderka Koalicji AI
w zdrowiu Ligia Kornowska.
Innowacje w praktyce
W przeglądzie „AI to nie sci-fi” został przedstawiony szeroki zakres innowacyjnych rozwiązań. Znalazły się wśród nich m.in.: aplikacja RSQ AI z systemami wspomagania decyzji dla trzech typów obrazowania medycznego (RTG, tomografii i rezonansu magnetycznego) oraz Radiato.ai – narzędzie AI wspierające diagnostykę guzów nerek.
Czytaj także: Technologie w leczeniu spersonalizowanym – przyszłość medycyny?