Rozwój technologiczny w ochronie zdrowia znacznie przyspieszył. Trendy na 2024 rok - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plRozwój technologiczny w ochronie zdrowia znacznie przyspieszył. Trendy na 2024 rok - dlaszpitali.pl
Reklama

Rozwój technologiczny w ochronie zdrowia znacznie przyspieszył. Trendy na 2024 rok

opm-dlaszpitali-rozwój-technologiczny
fot. iStock

Ochrona zdrowia w Polsce od kilku lat przeżywa prawdziwą rewolucję, szczególnie pod względem rozwoju technologicznego. Pandemia Sars-CoV-2 wymusiła przyspieszoną cyfryzację, która zmieniła dostępność oraz jakość usług medycznych. Nadal jest jeszcze dużo do zrobienia, a odpowiedzią na wyzwania mają być coraz szerzej wykorzystywane nowe technologie, tj. sztuczna inteligencja, IoT czy robotyka medyczna.

O tym, co nas czeka w sektorze ochrony zdrowia, opowiada Innocenta Dźwierzyńska, Business Development Executive w Pionie Opieki Zdrowotnej, Asseco Poland.

Zdaniem ekspertki Asseco w tym roku nastąpi dalszy rozwój kluczowych trendów, które pojawiły się już kilka lat temu. Zmienia się jednak dostępność i sposoby wykorzystywania technologii.

Stoimy przed szansą na wielkie przyspieszenie i to od nas – osób związanych z ochroną zdrowia – zależy, jak przełoży się to na poprawę jakości leczenia pacjentów dodaje.

Jakie są najważniejsze trendy IT w obszarze medycyny według Innocenty Dźwierzyńskiej?

AI, czyli rozwój nie do zatrzymania

Sztuczna inteligencja daje nam obietnicę, że w ochronie zdrowia zmieni się wszystko, począwszy od metod leczenia pacjentów, poprzez tworzenie leków, kończąc na jeszcze nieokreślonych elementach, gdyż jej potencjał wydaje się nieograniczony.

AI już dzisiaj może interpretować wyniki badań i dawać rekomendacje, które pozwolą na wybór najlepszego sposobu leczenia. W genetyce wykorzystywana jest do analizy DNA pacjentów w celu diagnozowania i leczenia chorób oraz tworzenia spersonalizowanych leków. W profilaktyce zdrowotnej umożliwia wczesne ostrzeganie i szybką interwencję. Przy prognozowaniu chorób AI może analizować dane medyczne oraz czynniki ryzyka, aby przewidzieć rozwój schorzeń. Na podstawie tych informacji można podejmować działania profilaktyczne i monitorować pacjentów, aby zapobiec powikłaniom.

Bardzo ciekawym aspektem rewolucji, która dokonuje się przy wsparciu AI, jest opieka nad osobami starszymi. Nasze społeczeństwo się starzeje, żyjemy coraz dłużej i chcemy zachować sprawność oraz aktywność zawodową, rodzinną czy społeczną. Z tej perspektywy coraz większe znaczenie będzie odgrywała możliwość monitorowania parametrów życiowych osób starszych. Oczywiście już dzisiaj mamy smartwatche, które sprawdzają tętno, czy wykonują podstawowe EKG, jednak gra toczy się o znacznie szerszą diagnostykę i analizowanie pozyskanych danych przez AI. Wyniki tych pomiarów mogłyby ostrzegać pacjenta oraz lekarza prowadzącego o ewentualnych problemach zdrowotnych.

Co więcej, AI może pomóc w optymalizacji procesów opieki zdrowotnej, tj. zarządzanie szpitalami, planowanie prac personelu medycznego oraz zarządzanie zasobami. Z pomocą algorytmów można optymalizować harmonogramy i poprawiać efektywność całego systemu.

Można śmiało powiedzieć, że sztuczna inteligencja jest siłą napędową kierunku, w jakim będzie rozwijała się ochrona zdrowia i ma przełożenie na wszystkie jej aspekty. Jednak skupianie się wyłącznie na technologii może prowadzić do zaniedbywania innych aspektów medycyny. Pomimo postępu, pacjenci wciąż potrzebują wsparcia emocjonalnego i zrozumienia. AI może być narzędziem wspomagającym, ale to ludzka wiedza, zrozumienie oraz empatia są kluczowe w procesie leczenia.

Czytaj też: Sztuczna inteligencja – jak to działa i gdzie leżą granice zaufania?

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 2/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.