Sztuczna inteligencja – jak to działa i gdzie leżą granice zaufania? - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plSztuczna inteligencja – jak to działa i gdzie leżą granice zaufania? - dlaszpitali.pl

Sztuczna inteligencja – jak to działa i gdzie leżą granice zaufania?

OPM_3_23_Ryszard_Kowski_SZTUCZNA_INTELIGENCJA_GRANICE_ZAUFANIA_iStock-1398486728_fulfot. istock

Na rynek wypuszczane są coraz nowsze produkty wspomagające pracę diagnostów czy klinicystów. Brak jest jednak narzędzi i systemów ich weryfikacji.

W ostatnim czasie przez wszystkie przypadki odmieniane jest wcale nie nowe, bo sformułowane już w 1956 roku pojęcie „sztuczna inteligencja” (AI). W ciągu ostatnich tygodni gorący temat do dyskusji na jej temat dała uruchomiona i udostępniona do dowolnego użytku aplikacja GPT -4.

To tak zwana otwarta sztuczna inteligencja – każdy może z nią podyskutować. Wspaniałe? A może niezwykle groźne? Popatrzmy na to zjawisko nie przez pryzmat codzienności (zostawiam to filozofom, etykom i innym fachowcom), a czysto utylitarnych zastosowań w medycynie. A jest to nadspodziewanie szeroki i ciekawy temat.

Czym jest sztuczna inteligencja?

Czym jest? Bardzo ogólnie i bez wdawania się zbytnio w szczegóły: to coś (w bardzo dużym przybliżeniu – program komputerowy), co zachowuje się jak człowiek. Na tyle mądry i inteligentny, na ile pozwalają mu wcześniejsze działania edukacyjne i stworzone algorytmy. Co więcej, to coś przez cały czas funkcjonowania uczy się, nabywa doświadczeń, a zdobytą wiedzę i umiejętności natychmiast wykorzystuje. Możemy z tym czymś rozmawiać językiem potocznym, zadawać pytania, formułować problemy do rozwiązania, zlecać prace do wykonania… A w odpowiedzi dostani...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp