Stentgrafty w leczeniu tętniaków aorty brzusznej - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plStentgrafty w leczeniu tętniaków aorty brzusznej - dlaszpitali.pl

Stentgrafty w leczeniu tętniaków aorty brzusznej

OPM_2_24_Jerzy_Glowinski_LECZENIE_TETNIAKOW_AORTY_BRZUSZNEJ_RYC_1Tętniak aorty brzusznej przed i po implantacji stentgraftu, fot. materiał własny dr. hab. n. med. Jerzego Głowińskiego

Wprowadzenie stentgraftów do leczenia tętniaków aorty brzusznej było bez wątpienia ogromnym postępem, zmniejszyło istotnie występowanie wczesnych powikłań i śmiertelność okołooperacyjną.

Tętniak jest to poszerzenie średnicy tętnicy o ponad 50%. Choroba najczęściej dotyczy aorty brzusznej, tętnic biodrowych, wyraźnie rzadziej aorty piersiowej. Poszerzanie się światła naczynia jest wywołane osłabieniem ściany wskutek degeneracji tkanki łącznej (utrata kolagenu i elastyny). Osłabienie ściany powoduje nie tylko wzrost średnicy aorty, ale również jej wydłużanie i krętość. Najczęstsze tempo wzrostu tętniaka to 2-3 mm/rok. Tempo większe niż 6 mm/6 miesięcy wskazuje na szybki wzrost, większe ryzyko pęknięcia i wymaga szybkiego leczenia. Ryzyko pęknięcia tętniaków o średnicy do 5 cm wynosi 1%, przy średnicy powyżej 60 mm sięga 10%, zaś gdy średnica > 70 mm – przekracza 30%.

Tętniak aorty brzusznej występuje u 4-8% osób po 65. roku życia. Dotyczy głównie palaczy tytoniu (również byłych), czterokrotnie częściej mężczyzn. Mimo że wykrywalność rośnie z wiekiem, osiągając wartość szczytową w przedziale 80-85 lat, to zdarzają się pacjenci z pękniętym tętniakiem w wieku 50-55 lat. Według różnych statystyk pęknięcie tętniaka aorty brzusznej jest 11.-15. przyczyną zgonu. Należy podjąć ws...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto wykupić subskrypcję?

Otrzymasz dostęp do:
  • wszystkich merytorycznych publikacji z zakresu nowoczesnych technologii medycznych i zarządzania jednostkami ochrony zdrowia,
  • materiałów wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży,
  • wywiadów z uznanymi praktykami i ekspertami,
  • materiałów szkoleniowych z konferencji organizowanych przez "OPM" i dlaSzpitali.pl,
  • wydań aktualnych i archiwalnych numerów "OPM" w wersji online
Kup dostęp