Premie dla szpitali za znieczulenie przy porodach naturalnych - dlaszpitali.pl dlaszpitali.plPremie dla szpitali za znieczulenie przy porodach naturalnych - dlaszpitali.pl

Premie dla szpitali za znieczulenie przy porodach naturalnych

opm-dlaszpitali-znieczulenie-przy-porodzie
fot. iStock

Podpisano zarządzenie, które wprowadza system nagradzania szpitali za zwiększenie odsetka znieczuleń przy porodach naturalnych. Szpitale, które nie zwiększą dostępności do znieczuleń dla pacjentek, otrzymają za poród mniej środków z NFZ.

Jednym z zaproponowanych rozwiązań Izabeli Leszczyny w pakiecie dla kobiet „Bezpieczna i świadoma ja” jest zapewnienie większego dostępu przyszłych mam do znieczulenia przy porodzie drogami natury.

– W ponad połowie porodówek w kraju nie wykonano w 2022 r. ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego, a to powinno być standardem” – podkreśliła Leszczyna podczas prezentacji pakietu „Bezpieczna i Świadoma Ja” adresowanego do kobiet.

W pakiecie ważne miejsce zajmuje opieka okołoporodowa, w tym zwiększenie udziału porodów naturalnych ze znieczuleniem – podał w komunikacie przekazanym PAP Narodowy Fundusz Zdrowia.

Niski odsetek porodów ze znieczuleniem

Z raportu, przygotowanego przez NFZ o porodach i opiece okołoporodowej, wynika, że w 2023 r. odsetek porodów naturalnych ze znieczuleniem zewnątrzoponowym wyniósł 17 proc. w skali całego kraju, przy czym średnia europejska to ok. 40 proc. W związku z tym minister Izabela Leszczyna zdecydowała o wprowadzeniu premii finansowej dla szpitali, które zwiększą odsetek znieczuleń do porodów naturalnych.

NFZ obecnie finansuje dodatkowo znieczulenie zewnątrzoponowe do porodów naturalnych. Koszt znieczulenia to ponad 1 tys. zł i jest on dodawany do kosztu samego porodu.

Co obejmuje premia za znieczulenie przy porodach?

Premia ma dotyczyć zwiększenia udziału znieczuleń w ogólnej liczbie porodów naturalnych w konkretnym szpitalu i ma być przyznawana w trzech progach: przy udziale znieczuleń powyżej 10 proc współczynnik korygujący wynosi 12 proc.; przy udziale znieczuleń powyżej 20 proc. współczynnik ten wynosi 19 proc., natomiast jeśli udział znieczuleń przekroczy 35 proc. współczynnik wyniesie 21 proc.

Dodatkowo szpitale, które nie osiągną minimalnego progu 5 proc. udziału znieczuleń w porodach naturalnych (w kwartale), otrzymają niższe wynagrodzenie za poród – o 5 proc. – podano w komunikacie NFZ.

Pierwsze wyliczenie wskaźników nastąpi od 1 lipca 2024 r. za II kwartał 2024 r. i będzie podstawą do zmiany płatności za porody w okresie od 1 lipca do 30 września 2024 r.

Źródło: PAP, TVP 3 Bydgoszcz

Czytaj też: W Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu powstanie nowy SOR

Komentarze

Sklep

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

OPM – Ogólnopolski Przegląd Medyczny nr 4/2024

46,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

Szpital XXI wieku – rozwiązania projektowe i infrastrukturalne

150,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

Szpital XXI wieku – aparatura medyczna i wyposażenie

126,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

OPM KATALOG ROCZNY 2024 – Poradnik Inżyniera Klinicznego

52,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.